Více hnědých vlakových hlídek? Kotlebovci mají novou trasu

Více hnědých vlakových hlídek? Kotlebovci mají novou trasu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Rozšíření vlastních hlídek ve vlacích na Slovensku ohlásila krajně pravicová strana Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), která toto opatření zavedla loni a zdůvodnila jej snahou o zvýšení bezpečnosti cestujících ve vlakové dopravě. Hlídkování ve vlacích strana předsedy Banskobystrického kraje Mariana Kotleby provozuje i po změně příslušného zákona, kterým chtěla vláda takovým aktivitám zamezit.

„Neustále jsme dostávali žádosti od lidí, abychom hlídky rozšířili i ve směru z Popradu na Krompachy, kde trať vede přes několik problematických vesnic s vysokým zastoupením asociálních obyvatel, ale zastihnout policisty ve vlaku je téměř nemožné… Od července funguje pravidelná hlídka naší strany na trati Krompachy-Poprad-Liptovský Mikuláš,“ napsal v prohlášení poslanec LSNS Milan Mazurek.

LSNS uvedla, že hlídky provozuje hned na několika železničních tratích tratích a že v přítomnosti hlídky se „asociálové chovají slušně, sedí tiše a pro své okolí nepředstavují nebezpečí“.

Podle dřívějších informací LSNS zakoupila celoroční jízdenky do vlaků státního dopravce Železničná spoločnosť Slovensko, ve kterých členové hlídek cestovali jako běžní pasažéři a byli oblečeni v tričku s logem LSNS. Omezit jejich aktivity se snažil nejprve sám dopravce, který loni v létě změnou přepravního řádu zakázal bez svého souhlasu vykonávat ve vlacích například politickou agitaci. Parlament pak změnou zákona s platností od letošního roku rozhodl, že dohled nad veřejným pořádkem a ochranu cestujících ve vlacích a na nádražích mohou vykonávat pouze policie nebo osoby, které určí dopravce či provozovatel železniční infrastruktury.

jeden z kotlebových hlídačů - Foto: Printscreen Youtube / Spotlight studio

Odborníci již dříve upozornili, že zmiňovaná opatření nezabrání hlídkám LSNS jezdit ve vlacích. Slovenská ministryně spravedlnosti Lucia Žitňanská dříve řekla, že členové hlídek LSNS si pouze „hrají“ na to, že hlídkují, a že ve skutečnosti nic nezmohou, protože ve vlacích se jen vozí.

Hlídky do vybraných vlaků na Slovensku dlouhodobě nasazuje policie. Podle statistik počet trestných činů na železnici v minulých letech klesal. LSNS vytvoření vlastních hlídek zdůvodnila útokem mladíka na jednu cestující.

LSNS, která se stala největším překvapením loňských voleb na Slovensku a se ziskem osmi procent hlasů se poprvé dostala do sněmovny, se opakovaně vymezila například vůči Romům. Kotleba v minulosti organizoval protiromské pochody.

,

14. července 2017