Boj proti dezinformacím a fake news

‚Ministerstvo pravdy‘ je k smíchu. Co nový úřad za tři měsíce dokázal?

Boj proti dezinformacím a fake news
‚Ministerstvo pravdy‘ je k smíchu. Co nový úřad za tři měsíce dokázal?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) už čtvrt roku bojuje proti šíření dezinformací a propagandy. Úřad, kteří kritici překřtili na „ministerstvo pravdy“, upozorňuje veřejnost na Twitteru na tzv. fake news a hoaxy. Pro necelých 6 tisíc followerů zde dosud zveřejnilo na šest desítek příspěvků. Jak ale ministerstvo upozorňuje, 95 % jeho činnosti je neveřejné. Podle jeho odpůrců je ale Centrum k smíchu a „dírou na peníze“.

Ministerstvo vnitra je s dosavadní činností CTHH spokojené a jeho vznik považuje za správný krok. „Ukázalo se, že problematika hybridních hrozeb je vnímána jako velmi aktuální a důležitá. Reakce odborné i laické veřejnosti ukazují, že zřízení Centra bylo krokem správným směrem,“ uvedl za ministerstvo Jiří Korbel. Současně dodal, že Centrum vnímají pozitivně i evropští a atlantičtí partneři Česka. „Obecně jsou oceňovány kroky, které ČR v tomto směru systematicky podniká,“ dodal pro Echo24 Korbel.

Podle Giuseppa Maiella, docenta na Univerzitě Palackého v Olomouci, je ale CTHH spíš k smíchu. „Ze zpráv, které mám, to vypadá, že Centrum příliš sledované a úspěšné není. Ale to se dalo předpokládat od začátku,“ uvedl pro deník Echo24. „Česko není jediné, podobná centra jsou v celé Evropě, ale spíše vyvolávají různé emoce a stojí hodně peněz,“ dodal Maiello.

Na Twitteru, které si Centrum zvolilo za svůj hlavní komunikační kanál, ho sleduje na 5 800 lidí. Od poloviny října, kdy byl tento účet spuštěn, zde bylo zveřejněno 59 tweetů – zhruba polovina je v češtině a druhou polovinu představují překlady do angličtiny. „Vzhledem k tomu, jak dlouho CTHH na Twitteru působí, jsme spokojeni jak s počtem followerů, tak s odezvou uživatelů skrze lajky a retweety,“ komentoval to Korbel s tím, že v budoucnu nevylučuje ani spuštění facebookového účtu. Kromě toho má Centrum rozesílat také newslettery. Počet jejich odběratelů ale ministerstvo odmítlo sdělit.

95 % aktivity Centra je neznámá

Ministerstvo upozorňuje, že posuzovat činnost Centra pouze podle jeho twitterového účtu, je zavádějící. „Upozorňování na dezinformace a tweetování nepatří mezi primární činnost CTHH, která je z 95% neveřejná,“ uvedl Korbel. Podle ministerstva vnitra mělo Centrum za první tři měsíce například přijít s návrhy na „věcná a legislativní řešení“. „Některá z nich jsou již dokonce v procesu implementace. Z těch veřejných je to třeba zřízení pracovní skupiny pro ochranu voleb,“ dodal mluvčí.

Giuseppe Maiello však upozorňuje, že za peníze, které Centrum stojí, by už měly být výsledky viditelnější. „Místo toho přináší i opačný efekt. Mám informace, že někteří lidé CTHH sledují jen proto, aby pak navštěvovali ty weby, na které upozorňuje, a četli si to, co Centrum nazývá ,fake news‘,“ dodal.

Současně docent z olomoucké univerzity, který působí jako garant programového bodu obrana Pirátské strany, kritizuje, že kvůli skryté aktivitě jsou v Česku zřízeny jiné úřady. „Utajené orgány ministerstva vnitra nebo obrany respektuji, protože vím, že tu práci dělají vyškolení profesionálové. Jenže pracovníci Centra nejsou vojáci ani policisté. Centrum by naopak mělo být transparentní, měli bychom vědět, za co utrácí,“ uvedl Maiello pro Echo24.

Proti Centru vystupuje také prezident Miloš Zeman, který se jeho prostřednictví obává cenzury internetu, jeho mluvčí Jiří Ovčáček nebo Ivan Langer, bývalý ministr vnitra. „Boj proti dezinformacím zkrátka nenáleží ze své podstaty zneužitelnému politicky řízenému ministerskému aparátu. Další zbytečný úřad,“ uvedl Langer pro Institut Václava Klause a dodal, že boj proti hrozbám náleží zpravodajské službě. „Úředníci MV, bez jakékoliv odpovědnosti, kontroly či odborných předpokladů, jim ho pouze ztíží,“ uvedl.

Spolupráce s armádou a tajnými službami

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám vzniklo v návaznosti na výsledky Auditu národní bezpečnosti, který reagoval na teroristické útoky v Evropě. Audit měl v první fázi prověřit možné hrozby i to, do jaké míry je Česko připraveno jim čelit. Ministerstvo Centrum označuje za nové „odborné analytické a komunikační pracoviště“, které vzniklo již v rámci existujícího odboru a bude financováno ze stávajícího rozpočtu resortu.

Úkolem CTHH je sledovat a vyhodnocovat podezřelé aktivity i bezpečnostní hrozby. Jedna část skupiny se má zaměřovat převážně na boj s propagandou a dezinformačními kampaněmi, druhá pak na „terorismus, těsně související radikalizaci a extremismus i na bezpečnostní aspekty migrace či ochranu měkkých cílů“. Své poznatky by Centrum mělo předávat policii, armádě a tajným službám.