Posílení čínského vlivu na Hradě? Pospíšil kritizuje příchod Sklenáře

Posílení čínského vlivu na Hradě? Pospíšil kritizuje příchod Sklenáře

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Hradní rošáda, kdy Jindřicha Forejta ve funkci šéfa protokolu vystřídal Miroslav Sklenář, se neobešla bez odezvy. Sklenář ještě před několika dny pracoval pro čínskou společnost CEFC, což je klíčová společnost pro investiční rozvoj dalších čínských firem v Česku. To nyní kritizuje například europoslanec za TOP 09 Jiří Pospíšil. Podle něj není dobré, aby na Hradě posiloval vliv Číny.

„Hradní protokol povede člověk, který poslední léta pracoval pro čínskou společnost CEFC. Nemyslím si, že je v zájmu ČR, aby se posiloval čínský vliv na Hradě (pokud je to tedy ještě více možné..),“ napsal Pospíšil ve čtvrtek na Facebook.

Nepřímo se ke jmenování Sklenáře vyjádřil i bývalý ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). „Snad bude mít nový hradní protokolář alespoň čínskou bezpečnostní prověrku,“ objevilo se už v úterý na Facebooku bývalého ministra, který není zrovna v přátelském vztahu s prezidentem Milošem Zemanem.

Sklenář už na Pražském hradě ve vedení odboru protokolu pracoval v době prezidentství Václava Havla a je jedním z mála, kdo je schopen vysoké protokolární záležitosti řídit. Odešel v době, kdy byl prezidentem Václav Klaus. Zpět se vrátil v roce 2014, podle médií proto, aby nahradil Forejta. S tím měl údajně v oblasti protokolu řadu sporů. V březnu 2015 podal výpověď a odešel do pobočky CEFC. Tato čínská firma má blízko k Hradu, předseda jejího představenstva Jie Ťien-ming se v roce 2015 stal Zemanovým poradcem. O uvolnění z funkce sekčního ředitele zahraničních věcí a protokolu CEFC Group (Europe) Company Sklenář požádal v uplynulých dnech, CEFC mu vyhověla.

Forejt, jeden z nejbližších spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana, svůj odchod oznámil v úterý, zdůvodnil ho zdravotními a osobními důvody. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář už bezprostředně poté ČTK řekl, že se Sklenářem o možné spolupráci bude jednat.