Kotrmelce STAN

Farský: Dědkův obdiv Babiše za stažením jeho kandidatury není

Kotrmelce STAN
Farský: Dědkův obdiv Babiše za stažením jeho kandidatury není

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Překvapivé prohlášení Dalibora Dědka o tom, že nebude za hnutí STAN kandidovat do sněmovny, bylo podle volebního lídra hnutí Jana Farského vzájemnou dohodou. Obdiv Dědka k Andreji Babišovi v tom prý roli nehrál. Farský v rozhovoru pro Echo24 řekl, že hlavním důvodem byly nálepky dalšího miliardáře, který si chce z politiky udělat svůj byznys. Po ukončení spolupráce s TOP 09 a rychlém konci koalice s lidovci je tento krok tak dalším kotrmelcem hnutí STAN, který stranu může před volbami znevěrohodnit.

Vámi před 25 dny představený kandidát, podnikatel Dalibor Dědek, který byl lídrem kandidátky v Ústeckém kraji, včera oznámil, že svou kandidaturu stahuje a o křeslo ve sněmovně bojovat nebude. Je to pro vás překvapení?

Není. To je po dohodě. Vyhodnocovali jsme dosavadní kampaň a jak nám, tak i panu Dědkovi byly nepříjemné nálepky, že další miliardář, chce vstoupit do politiky, udělat si z ní svůj byznys a převzít nějaký subjekt. Označovali ho za dalšího Babiše a to mu nebylo příjemné.

To je tedy jediný důvod?

Pak začaly i zkazky o tom, že bude další platformou STAN, čímž ho štěpí, což také pravda nebyla.Přišlo nám nejkonfortnější změnit formu spolupráce, a to tak, že zůstává podporovatelem, bude mít daleko víc času na republikovou kampaň, do které se chce zapojit, ale nebude obviňovaný za to, že se chce s námi vyvézt do sněmovny.

A není to tedy právě naopak a vy tímto krokem potvrzujete, že nálepky, které byly vám či panu Dědkovi dávány jsou pravdivé?

Ne, ale znáte to, interpretováno to může být jakkoliv. Ale je to úplně naopak. Samozřejmě, že je to reakce na ty nálepky, které jsme dostali. Jiná situace by byla, kdyby ke spojení došlo před dvěma měsíci a bylo na spolupráci víc času a vlny by odezněly. V tomto případě na to bohužel čas nebyl a hektičnost přinášela nejen pozitiva, ale i negativa.

Vypadá to, že jste pana Dědka s velkou parádou představili a nakonec couváte. Jak to chcete vysvětlit voličům?

Vysvětlíme jim to tak, jak to říkám vám. Mění se forma spolupráce. I pan Dědek to vyhodnotil, že tahle forma spolupráce bude vhodnější a on nebude muset do nekonečna zodpovídat otázky na to, jestli je tím dalším miliardářem, co se cpe do politiky.

Volební lídr Jan Farský - FOTO: Echo24

Není to první kotrmelec, který hnutí STAN dělá. Nejdříve odchod od TOP 09, poté rozpad koalice s KDU-ČSL a nyní odchod Dalibora Dědka z kandidátky. Jak chcete v očích potenciálních voličů udržet důvěryhodnost strany?

Myslím, že důvěryhodnost je v našich lidech. Lidovci nás vyhodili z koalice, to je pravda, ale s panem Dědkem je to tak, že jsme jen změnili formu spolupráce.

Takto to interpretovali i lidovci, že šlo o změnu formy spolupráce.

Ale dost zásadní. Když zrušíte koalici a uděláte z ní koalici jedné politické strany, tak to je dost oxymóron. V tomto případě řekl jeden k krajských lídrů, že je pro něj lepší forma spolupráce, když bude fungovat celostátně, což jsme probrali a promysleli. Zároveň se zbavíme toho, že jde do politiky ochraňovat svoje miliardářské pozice a že to je druhý Babiš.

Do jaké míry v rozhodnutí hrála roli některá neobratná mediální vyjádření pana Dědka směrem k Andreji Babišovi. Na své první tiskové konferenci několikrát zopakoval, že si Babiše váží a že ho jako člověka obdivuje. Navíc se i přeřekl. Řekl, že hodlá kandidovat za hnutí ANO, místo za hnutí STAN.

Každé vyjádření vždy ovlivní. Samozřejmě, byla to jedna z oblastí, kde jsme úplnou shodu nenašli, ale také to bylo ještě dva měsíce před volbami a ten prostor tam mohl být k nějakému vzájemnému přesvědčování, ale z mého pohledu to ten zásadní důvod nebyl. Momenty, které to ovlivňovaly byly to, že z něho dělali dalšího, kdo si kupuje politickou stranu, což asi pochopíte, že ani jemu ani nám nebylo moc příjemné.

Dalibor Dědek v rozhovoru pro Seznam.cz naznačil, že důvodem k odchodu z kandidátky byli i některé hlasy v hnutí STAN. Konkrétně třeba v souvislosti s lidmi, které on do hnutí přivedl.

Rozhovor jsem neviděl a ani na náznaky nedokážu reagovat. Mně nic takového neříkal. Byl lídrem v kraji a v ničem takovém bych problém neviděl.

25. srpna 2017