Tipy z festivalu Jeden svět 2015
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Toto a jeho sestry
Totonel, Andreeu a Anu váže silné sourozenecké pouto. Matka je ve vězení, a tak jsou odkázáni jen sami na sebe a příbuzné. Ti si ale z jejich bytu na bukurešťském předměstí udělali feťácké doupě. Nejstarší Ana (17) drogám propadá také. Andreea (15) hledá únik a zajistí pro sebe a Tota (10) bydlení v dětském domově. Film díky intimní blízkosti kamery vtahuje diváka plně do života outsiderů. Života, ve kterém se o šanci musí tvrdě bojovat.
Toto and His Sisters. Alexander Nanau. Rumunsko, 93 min.
Bojovníci ze severu
V každodenním shonu nejdou odlišit od běžných obyvatel, žijí stejně jako každý druhý, přesto jednou vezmou do ruky zbraň a jdou zabíjet. Desítky mladých lidí se přidávají k radikálním islamistickým skupinám. Jaké mají motivy? Mladý muž původem ze Somálska podává anonymní svědectví o tom, jak radikální hnutí al-Šabáb rekrutuje v Dánsku přívržence. On sám se vymanil. Jeho kamarádi se ale nechali přesvědčit, že bojovat a zemřít za Alláha představuje více než život psance v evropské metropoli.
Warriors from the North. Søren Steen Jespersen, Nasib Farah. Dánsko, Somálsko, 58 min.
Dron
Je to jako hra – z výšky sledujete svůj cíl a pak zmáčknete tlačítko. O tisíce kilometrů dál v pákistánských horách v tu samou chvíli umírají lidé. Masivní nasazení bezpilotních letounů v poslední dekádě zásadním způsobem změnilo tvář války. USA je prezentují jako klíčový a úspěšný nástroj cílené likvidace islamistů. Jenže počty nevinných civilních obětí mnohonásobně převyšují počty zabitých teroristů. Ve snímku, který odhaluje zákulisí bojových operací, zaznívají výpovědi armádních operátorů dronů i civilistů, kteří útoky přežili či ztratili své rodiny.
Drone. Tonje Hessen Schei. Norsko, 78 min.
Podoba ticha
Americký filmař Joshua Oppenheimer se vrací k tématu genocidy v Indonésii, kde v 60. letech režim vyvraždil přes milion lidí. Jeho předchozí film Způsob zabíjení nabídl pohled na události očima vrahů, nový dokument je konfrontuje s těmi, kteří zvěrstva přežili; v atmosféře, kde se řada útočníků stále podílí na správě země, hlavní hrdina filmu Adi prolomí hradbu mlčení a promlouvá s vrahy svého sourozence. Mrazivé rozhovory odkrývají jejich temné pohnutky, ale i neochotu se činy více zabývat.
The Look of Silence. Joshua Oppenheimer. Dánsko, Indonésie, 99 min.
Redakce
Prodej novin setrvale klesá. S nižšími zisky se musí vypořádávat vydavatelské domy skoro po celém světě. Dánský bulvární deník Ekstra Bladet, s více než stoletou tradicí, není výjimkou. Za deset let spadl jeho prodej ze 110 tisíc výtisků na polovinu. Aby zvrátili trend, publikují redaktoři příběhy, jejichž obsah jde až na hranu novinářské etiky. Poutavý snímek přibližuje každodenní fungování redakce a ukazuje marnou snahu vedení novin o odvrácení konce „papírové éry“.
The Newsroom – Off the Record. Mikala Krogh, Dánsko, 97 min.
Válka lží
V roce 2003 zaútočily USA na Irák a svrhly režim Saddáma Husajna. Válka zanechala desítky tisíc mrtvých a zemi v rozkladu. Důvodem invaze měly být chemické zbraně. Čtyři roky předtím se do rukou německé rozvědky dostal uprchlík z Iráku, který popsal svou práci v tajném iráckém vojenském komplexu na výrobu zbraní. Jeho svědectví posloužilo USA jako důkaz k rozpoutání války. Jenže Iráčan si vše vymyslel. Osu filmu tvoří rozhovor režiséra s mužem, který se snaží obhájit své činy, ale přitom svou lží pomohl vehnat svět do války.
War of Lies. Matthias Bittner. Německo, 89 min.
Jenica & Perla
S taneční skupinou Kesaj Čhave se probojovaly až do soutěže Slovensko má talent. Pak se ale obě romské dívky vrátily domů. Sedmnáctiletá Jenica, původem z Rumunska, v Paříži cílevědomě kráčí za snem stát se kadeřnicí. Její kamarádka Perla, která žije v osadě v podhůří Vysokých Tater, propadá na základní škole a ke „gádžům“ je nedůvěřivá. Svou budoucnost vidí každá jinak, ale tanec je spojuje.
Jenica & Perla. Rozálie Kohoutová. ČR, Francie, 76 min.
Zatajené dopisy
V obci Květušín u Českého Krumlova vzniklo v 50. letech unikátní výchovné zařízení: pedagog Miroslav Dědič tu vytvořil školu pro děti z romských rodin. Díky jeho snaze motivované osobním zájmem pomoci chudým rodinám s péčí o děti se ke škole přidružil časem internát. Žáci zde zůstávali zprvu převážně dobrovolně, později ale nastoupilo násilné odtrhávání dětí od jejich rodin. Dokument s respektem k citlivosti tématu přináší výpovědi absolventů školy i samotného autora kontroverzní výchovné metody Miroslava Dědiče.
Suppressed Letters. Tomáš Kudrna. ČR, 52 min.
Festival lidskoprávních dokumentů JEDEN SVĚT se koná v Praze od 2. do 11. března, poté se přesune do dalších 33 měst v Česku. Sledujte speciál na stránkách ECHO24: www.echo24.cz/s/jeden-svet-2015