Mynář má co vysvětlovat

Mynář prý nechal Liglass prověřit ministerstvem, to však o ničem neví

Mynář má co vysvětlovat
Mynář prý nechal Liglass prověřit ministerstvem, to však o ničem neví

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V kyrgyzských médiích se dnes objevují výzvy, aby středoasijský stát vypověděl smlouvu s Liglassem Trading. Firmu, která je na trhu hydroelektráren naprosto neznámá, doporučil kancléř Vratislav Mynář. Ten teď musí veřejnosti svůj krok vysvětlovat. Podobně jako kyrgyzský prezident musí doma obhajovat, proč smlouvu podepsal.

Zemanův kancléř Vratislav Mynář tvrdil, že firmu Liglass Trading doporučil kyrgyzskému prezidentovi až poté, co si nechal firmu prověřit ministerstvem průmyslu a obchodu. Ministerstvo ale popřelo, by firmu na Mynářovu žádost nějak prověřovalo, podle serveru Neovlivní Mynář o žádné prověření ministerstvo však ani nežádal.

Ministerstvo požádal o doporučení jen jednatel firmy Michael Smelík. Na jeho žádost poslalo ministerstvo průmyslu a obchodu Kyrgyzskému ministerstvu hospodářství jen obecný doporučující dopis, což patří ke standardním instrumentům podpory exportu. V dopise ministerstvo vítá zájem české firmy rozvíjet obchodní vztahy s Kyrgyzstánem.

Žádné doporučení pro Vratislava Mynáře ministerstvo nevydalo. Mynář přesto poslal Kyrgyzským úřadům dopis, který však oproti doporučujícímu dopisu ministerstva nijak obecný nebyl.

“Chtěl bych vyjádřit podporu spolupráci s českou společností Liglass Trading CZ, která úspěšně dokončila projekt výstavby solárních a vodních elektráren spolu s vaší agenturou pod ministerstvem hospodářství Kyrgyzské republiky. Česká společnost je osvědčenou firmou nejen na českém, ale i evropském trhu.”

Společnost Liglass Trading CZ sídlící u Železného Brodu uzavřela minulý týden dohodu o výstavbě a provozu dvou hydroelektráren v Kyrgyzstánu. Náklady mají dosahovat až 700 milionů dolarů (až 15,9 miliardy Kč). Český podnik má rovněž vynaložit zhruba 37 milionů dolarů (přes 841 milionů Kč) na koupi podílu ruské firmy RusGidro (RusHydro) ve společnosti Verchně-narynskije GES, která měla projekt na starosti.

Podle informací českého tisku ale společnost Liglass není v Česku v oboru známá a její dosavadní obrat dosahoval jen stovek tisíc korun. Mluvčí Pražského hradu označil v pondělí kritické informace českých médií za hysterické. Za zájmy české společnosti se v Kyrgyzstánu podle serveru Neovlivni.cz přimluvil prezidentův kancléř Vratislav Mynář.

Firma se přitom v době, kdy usilovala o zakázku chlubila partnerstvím s prestižními českými firmami, podle serveru Aktuálně.cz ji zná ale jen Povodí Labe. Povodí Vltavy či ČVUT firmu neznají.

Kyrgyzský politik hájí smlouvu s Liglassem, zemi prý nepoškodí

Smlouva s českou společnosti Liglass Trading o dostavbě energetické kaskády v Kyrgyzstánu plně ochraňuje zájmy země, Kyrgyzstán nemá informace o údajném bankrotu české firmy. V rozhovoru pro kyrgyzskou agenturu Kabar to dnes řekl šéf státního výboru pro průmysl a energetiku Dujšebek Zilalijev.

Zemanův kancléř Vratislav Mynář - Foto: Jan Zatorský

Podle Zilalijeva do Kyrgyzstánu příští týden dorazí zástupci Liglassu, kteří „odpoví na všechny otázky“ a promluví o svých zkušenostech z výstavby vodních elektráren. Podle serveru 24.kg mají zástupci české firmy do Kyrgyzstánu přijet už dnes. „Tvrzení, že smlouva (s Liglassem) byla uzavřena jen na základě jednoho doporučujícího dopisu z kanceláře českého prezidenta, je naprostá lež,“ řekl Zilalijev.

Kyrgyzský představitel nemá obavy, že by případné problémy jeho zemi jakkoli poškodily. „Pokud naruší své závazky, máme právo smlouvu jednostranně vypovědět,“ konstatoval. Prvním závazkem Liglassu je podle něj úhrada 37 milionů dolarů za koupi podílu firmy RusGidro.

Pokud Češi částku nezaplatí do 50 kalendářních dnů, „bezbolestně vypovíme smlouvu bez jakýchkoli finančních ztrát,“ řekl kyrgyzský politik. Dodal, že bankovní záruku v „docela velké výši“ poskytla Liglassu jistá velká evropská banka. Její jméno odmítl Zilalijev uvést s odvoláním na obchodní tajemství.

Bývalý kyrgyzský ministr zahraničí Alikbek Džekšenkulov, který před lety působil jako velvyslanec v České republice, je přesvědčen, že kyrgyzská strana by měla smlouvu s českou firmou vypovědět. Jedině tak si Kyrgyzstán „zachová tvář“, řekl serveru Vesti.kg.

„Tento krok (smlouva s Liglassem) poškozuje pověst naší země nejen v Česku, ale v celé Evropské unii. Svou přítomností při podpisu smlouvy prezident (Aslambek Atambajev) pošpinil pověst svou i své země. Je třeba zjistit, jak se to mohlo stát,“ řekl diplomat.

Občanský aktivista Edil Bajsalov napsal otevřený dopis premiéru Soorobaji Žeenbekovovi, v němž ho vyzval, aby uvolnil z funkce Zilalijeva a šéfa Národního energetického holdingu Ajbeka Kalijeva, uvedl server 24.kg. Zprávami o firmě Liglass Trading byla podle něj kyrgyzská veřejnost šokována.

, , voš

18. července 2017