Nehoda v Sydney

Děsivé přistání. Letadlu upadla za letu vrtule

Nehoda v Sydney
Děsivé přistání. Letadlu upadla za letu vrtule

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Australský regionální dopravce Regional Express (Rex) dočasně vyřadil z provozu pět svých letadel poté, co jednomu letounu upadla za letu vrtule. Oznámily to v pondělí aerolinky. Nehoda, při níž se nikomu z dvacítky cestujících ani posádce nic nestalo, se přihodila v pátek v Sydney.

Dvoumotorový dolnoplošník Saab 340, který má kapacitu 34 cestujících, nouzově přistál v pátek poté, co mu krátce před přistáním na letišti v Sydney za letu upadla jedna ze dvou vrtulí. Letoun Saab 340 je konstruován tak, že je schopen stoupat, letět i přistát pouze s jedním motorem.

„Jde o velmi výjimečný případ,“ uvedl v prohlášení provozní šéf společnosti Rex Neville Howell. Dodal, že jediný zaznamenaný podobný případ se stal v roce 1991, kdy po ztrátě vrtule v pořádku přistál letoun Comair Airways.

Aerolinky Rex oznámily, že po incidentu nařídily pěti letounům z celkových 55 ve své flotile, aby nevzlétaly. Mají totiž vrtulové hřídele a převodovky ze stejné výrobní série, jakou měl letoun, jemuž vrtule upadla.

Australský úřad pro bezpečnost dopravy už zahájil vyšetřování poškozeného letounu. Ten letěl z města Albury do Sydney, když jeho piloti vypnuli pravý motor kvůli „abnormálním indikacím“. Poté si jeden z pilotů všiml, jak vrtule padá. Podle experta na bezpečnost Paula Cousina měli lidé na palubě štěstí, že vrtule při pádu nezavadila o letadlo.

,

20. března 2017