ZA BEZPEČÍ MAJÍ DONÁŠET

Únosy, politické procesy. Krymské Tatary decimují už dva a půl roku

ZA BEZPEČÍ MAJÍ DONÁŠET
Únosy, politické procesy. Krymské Tatary decimují už dva a půl roku

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Každý týden někdo zmizí a příbuzní o něm už neslyší, další jsou odsouzeni v politických procesech. Systematický útlak, ze kterého obviňují Krymští Tataři místní úřady, trvá už dva a půl roku od anexe poloostrova Ruskem. Zažil to i aktivista Ervin Ibragimov, kterého policisté svázali a odvezli neznámo kam. O jeho případu informoval list The Guardian.

O Ibragimovi nemá rodina žádné zprávy už od května, kdy byl unesený v Bachčisaraji. Poslední informací je záznam z bezpečnostní kamery, na kterém byl v policejním autě odvezen. „Nevím, proč se to stalo, ale jsem si jistý, že to byli úředníci nebo lidé s úřady spojení,“ prohlásil jeho otec.

Místní úřady se ale proti obvinění ze zapojení do únosu ohradily. Generální prokurátorka Republiky Krym Natalja Poklonská uvedla, že se jednalo o pachatele, kteří se za policisty pouze přestrojili. Označila to za provokaci, jejímž cílem je ukázat krymské úřady ve špatném světle a destabilizovat situaci.

Vlajka Krymských Tatarů a ukrajinská vlajka s nápisy, které připisují anektovaný poloostrov Krym Ukrajině - FOTO: Shutterstock

Krymský aktivista není jediný. Systematické zastrašování začalo už u vůdců Krymských Tatarů. Akhtem Chiygoz stojí před soudem v Simferopolu kvůli nepokojům v době anexe poloostrova. Úřady dávají do souvislosti s jeho případem smrt dvou lidí, kteří tehdy zemřeli při střetech s policisty. Svědci ale uvedli, že se snažil situaci spíše uklidňovat.

Chiygoze navíc soudí ruské úřady za něco, co se odehrálo ještě v ukrajinském Krymu. Podle jeho právníka Nikolaje Polozova je to proti mezinárodnímu právu. „Myslím, že je rukojmí. Pro Kreml je nezbytné exponovat proces a ujistit ostatní, jaké nebezpečí hrozí kvůli protestům,“ dodal právník.

Před soudem stál i bývalý starosta Bachčisaraje Ilmi Umerov. Vinili ho ze separatismu. Hlasitého kritika anexe Krymu, který po devíti letech odstoupil z úřadu, nakonec zavřeli na psychiatrické léčebně. Podle jeho dcery mu tam odpírali lékařské ošetření.

„Uvědomili si, že nemohou přimět Krymské Tatary milovat úřady, tak se je místo toho snaží umlčet. Když jsou vystrašení, nebudou mluvit, nebudou dávat najevo rozhořčení. Nebudou křičet, že Krym je ukrajinský,“ řekl Umerov listu The Guardian. Zatykači a zákazu vstupu na Krym čelí i další z vůdců Mustafa Džemilev.

Podle britského listu mají zmíněné procesy zastrašit ostatní Krymské Tatary. Odradit od dalších aktivit mají zejména ty, kteří hlasitě vystupovali proti anexi. V jejich domovech je podle informací The Guardinu často navštěvují policisté. Slibují jim bezpečí výměnou za to, že budou dodávat zprávy o dění v komunitě.

, bp

17. prosince 2016