Únos v Súdánu

Výkupné za unesené pracovníky? Humanitární pomoc

Únos v Súdánu
Výkupné za unesené pracovníky? Humanitární pomoc

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Jihosúdánští povstalci unesli osm místních pracovníků americké křesťanské charity Samaritan‘s Purse. Jako výkupné požadují, aby jim charita zaslala humanitární pomoc. S odkazem na armádní zdroj to uvedla agentura Reuters. Charita se k incidentu zatím nevyjádřila.

V částech Jižního Súdánu byl v únoru vyhlášen hladomor. Podle OSN potřebuje potravinovou pomoc kolem 40 procent obyvatel, respektive pět milionů lidí. Smrtí hladem je ohroženo až 100 000 lidí.

„Humanitární pracovníci byli uneseni z vesnice Mayendit, která leží asi 680 kilometrů na severovýchod od metropole Juba,“ řekl agentuře Reuters brigádní generál Lul Ruai Koang.

Jihosúdánský prezident Salva Kiir krátce po vyhlášení hladomoru ubezpečil humanitární organizace, že jim zajistí přístup do zasažených oblastí. V zemi však nadále panují nepokoje.

„Během nedělního střetu mezi povstalci a jihosúdánskou armádou přišlo o život 23 lidí, dalších 56 jich bylo zraněno,“ řekl Koang. Boje se podle něj uskutečnily ve stejné oblasti jako dnešní únos.

Jižní Súdán je nejmladším státem světa, takřka od svého založení v roce 2011 je však zmítán etnickým násilím. V prosinci 2013 v zemi vypukla občanská válka. V srpnu 2015 dosáhli znepřátelení politici Salva Kiir a Riek Machar dohody o příměří, boje v zemi ale pokračují. V důsledku násilností přišly o život desítky tisíc lidí a více než dva miliony lidí opustily své domovy.

,