POZEMKY V PRAŽSKÝCH BENICÍCH

ČR zastupoval ve sporu s investorem student. Teď hrozí arbitráž za miliardy

POZEMKY V PRAŽSKÝCH BENICÍCH
ČR zastupoval ve sporu s investorem student. Teď hrozí arbitráž za miliardy

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Podnikatel Sebastian Pawlowski dal České republice poslední možnost, jak se vyhnout arbitráži. Když se nedohodnou do dvou měsíců, bude žádat po státu více jak dvě a půl miliardy korun kvůli zmařené investici na stavbu domů v pražských Benicích. Investor se odvolává na to, že pražská radnice udělala chybu, když změnila územní plán a tím mu znemožnila stavět domy.

Investor Pawlowski prostřednictvím advokátní kanceláře Havlíček vyzval v září zahraniční výbor Poslanecké sněmovny, aby zasáhl do jeho sporu s ministerstvem financí. Úřad Andreje Babiše totiž v minulosti zamítl Pawlowského nárok na odškodnění za zmařenou investici, které podnikatel vyčíslil na 2,605 miliardy korun. Když nedojde ke smírnému vyřešení ani tentokrát, Pawlowski podá žalobu na základě dvoustranné dohody o ochraně investic mezi Švýcarskem a Českem.

„Jednání České republiky, která je demokratickým právním státem, považuje investor za exces a věří v to, že Česká republika napraví uvedená pochybení a prokáže respekt k ústavou a mezinárodním právem chráněným zájmům zahraničních investorů,“ uvádí dokument, který právnická kancelář zaslala poslancům a deník ECHO24.cz jej má k dispozici.

Švýcarský podnikatel je přesvědčený, že Česká republika „porušila své právní povinnosti“ a způsobila mu škodu, když došlo ke změně územního plánu na pozemcích kolem Benic. „Česká republika porušila krom jiného normy mezinárodního práva, a tím zmařila zahraniční investici a toto jednání vedlo ke vzniku notifikované, uvedené škody,“ sdělil v dokumentu Pawlowského právník Jan Havlíček.

Zahraniční investor navíc upozornil poslance, že ministerstvo financí nesvěřilo celou věc některému z renomovaných právníku, kteří se zabývají arbitrážními spory, ale za Česko jednání vedl mladý student práv David Seidl. „Student právnické fakulty tedy analyzoval právní základ nároku, čímž rozhodoval o nároku poškozeného zahraničního investora ve výši 2 605 042 281 korun,“ dodal advokát.

Z ekonomického hlediska neposuzoval záležitost na ministerstvu financí podle právníků Pawlowského vůbec nikdo. „Investorovi bylo v rámci ústního jednání sděleno, že kolega zástupců ministerstva financí s ekonomickým vzděláním dal výpověď a dále tam nepůsobí,“ uvedl Havlíček. Takové zacházení označil podnikatel za „zcela nezodpovědné a odporující jednání a smírném vyřešení sporu“.

Právníci z kanceláře Havlíček si zároveň postěžovali, že první jednání s úředníky ministerstva financí bylo „poznamenáno nepřipraveností příslušných pracovníků“. „To se prokázalo dotazy, které byly investorem zodpovězeny odkazem na písemné přílohy k notifikaci,“ poznamenal advokát.

Místní se proti novým domům v Benicích vzbouřili

Pawlowski koupil pozemky v pražských Benicích, aby na nich se svou firmou Projekt Sever postavil řadové rodinné domy, viladomy a bytové domy včetně infrastruktury a občanské vybavenosti. Jenomže proti územnímu plánu, který počítal s výstavbou, se postavili obyvatelé obce Benice.

S žalobou uspěli a městský soud v Praze a následně i Nejvyšší soud rozhodl, že změna na stavební parcely z roku 2010 je neplatná. Pozemky tak byly opět určeny pro zeleň, nikoliv pro výstavbu. Podnikatelův právník v minulosti uvedl, že změnu územního plánu, aby se v lokalitě mohlo stavět, přitom zahájila sama Městská část Praha-Benice v roce 2002 a o příslušnou změnu požádala radnici hlavního města v roce 2004.

, bp

3. října 2016