BABIŠOVY VELETOČE S E-SHOPY

Podnikatelé a EET: Pro Babiše jsou to drobné, zlobí se e-shopařka

BABIŠOVY VELETOČE S E-SHOPY
Podnikatelé a EET: Pro Babiše jsou to drobné, zlobí se e-shopařka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obávaná elektronická evidence tržeb (EET), která ještě ani neodstartovala, už nyní přináší některým podnikatelům jen starosti a na vině jsou i veletoče, které předvádí její autor ministr financí Andrej Babiš. Příkladem může být paní Marta, která se kvůli evidenci rozhodla ukončit svůj e-shop. Nelíbilo se jí, že ji stát, na kterém se snažila být nezávislá, chce „šmírovat“. Nyní ale Babiš prohlásil, že z evidence nakonec e-shopy možná vyjme.

„Právě jsem se dočetla, že ministr financí Babiš chce vyjmout e-shopy z EET. Chtělo by se zvolat „hurrrááá“. Jenže v mém případě to znamená ztrátu cca 100 tisíc korun,“ uvedla pro server  Echo24.cz  paní Marta. Ta spolu se svým synem prodávala v e-shopu léčebné výrobky z technického konopí, jako jsou masti, tinktury i další výrobky.

Na e-shopu nebyla finančně závislá a myšlenka EET se jí nelíbila. „Provozovala jsem e-shop jako vedlejší činnost. Za tři roky jsem neinkasovala ani jednu platbu v hotovosti, a přesto se na mě bude EET vztahovat. Podnikám především proto, abych byla co nejvíce svobodná a na státu nezávislá. A teď bych se měla nechat šmírovat? To je absolutně bez jakékoli logiky. Prostě končím,“ napsala Marta serveru ještě před tím, než Babiš nastínil možnou změnu v evidenci.

V týdnu ale Babiš oznámil, že by internetové obchody z evidence nejraději vyjmul. A paní Marta má strach, že se tak rozhodla ukončit činnost zbytečně a především, že kvůli tomu zbytečně přišla o peníze. „Činnost jsme ukončili po zralé úvaze, neboť jsme chtěli investovat do nového uspořádání e-shopu přibližně 50 až 65 tisíc korun. Vzhledem k tomu, že se na e-shopy vztahovala EET, peníze jsme neinvestovali a činnost ukončili,“ vysvětlila paní Marta.

Součástí změn měla ale být i předvánoční akce, díky které se náklady mohly vrátit. Tu ale teď, pokud se Babišova slova potvrdí, už uspořádat nestihne, stejně jako další změny. „To ovšem pana Babiše nezajímá, pro něho jsou to jenom drobné,“ dodala.

Zjistil Babiš, že evidence u e-shopu je blbost?

Babiš v týdnu v rozhovoru pro server Info.cz prohlásil, že internetové obchody využívají asi 18 různých druhů plateb, využívají také platební brány, celkově je systém příliš složitý, a proto by se chtěl s koaličními partnery dohodnout a e-shopy z evidence vyjmout.

Za změnu Babišova názoru přitom podle všeho stojí zmatky, které byly kolem e-shopu v polovině listopadu. Ministerstvo financí totiž nemělo jasno v tom, jaké elektronické platby evidenci podléhají a jaké ne. Podle metodiky ministerstva tam měly spadat platby prostřednictvím PayPal, PayU, Google Checkout či Clic2Pay.

Odborníci ale upozorňovali, že mezi jednotlivými typy elektronickým plateb jsou rozdíly a že u některých z nich je technicky prakticky nemožné zákon splnit. Řada menších prodejců se proto v tom lepším případě rozhodla, že některé typy elektronických plateb prostě nebude poskytovat, jak jsme psali zde.

Ministerstvo financí nakonec došlo k závěru, není z něj ale zcela jasné, čeho by se tedy nakonec evidence týkala. „Nicméně i v případě platebních bran je nutné vyhodnotit, zda je příslušný převod peněžních prostředků uskutečněn způsobem dle § 3 odst. 1 písm. c) bod 3. nebo písm. d) bod 3. zákona o platebním styku a jsou tak splněny formální znaky dle § 5 písm. b) nebo písm. e) zákona o evidenci tržeb. Je vždy na daném poplatníkovi, aby posoudil, zda jím přijímané platby splňují formální znaky evidované tržby,“ uvedlo mimo jiné v rozřešení ministerstvo.

Pokud má prodejce pochybnosti, zda platbu evidovat nebo ne, může požádat o závazné stanovisko, které je ale zpoplatněno tisíci korunami. Internetovým prodejcům tak hrozí další náklady. Druhou možností, kterou ministerstvo nabízí, je evidovat všechny platby, což v některých případech není technicky možné.

„Podnikala jsem v různých oborech od roku 1990, podmínky pro podnikání se až na nějaká krátká období neustále zhoršují, a kontrolní hlášení DPH a EET je skutečný vrchol a příslovečná poslední kapka,“ dodala paní Marta. Která nyní čeká, jak to s e-shopy nakonec dopadne.

Výzva:
Máte podobnou zkušenost jako provozovatelka e-shopu v článku? Také kvůli elektronické evidenci rušíte živnost nebo zavíráte podnik? Napište nám o tom na e-mail tereza.vilimova@echo24.cz. Všechny příběhy kolem EET si nově můžete přečíst na speciální stránce  ZDE.

27. listopadu 2016