Zisky skupiny ČEZ

ČEZ loni klesl čistý zisk téměř o třetinu

Zisky skupiny ČEZ
ČEZ loni klesl čistý zisk téměř o třetinu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Skupině ČEZ loni meziročně klesl čistý zisk o 29 procent na 14,6 miliardy korun. Tržby byly nižší o tři procenta a činily 203,7 miliardy Kč. Hospodářské výsledky v úterý společnost zveřejnila na svém webu. Firma rovněž oznámila, že představenstvo bude navrhovat dividendu za loňský rok 33 korun na akcii. V posledních čtyřech letech vyplatila firma akcionářům pokaždé podíl na zisku ve výši 40 Kč za akcii.

Čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy, které obecně nesouvisejí s běžným hospodařením roku (jde například o opravné položky k dlouhodobým aktivům a odpisy goodwillů), klesl také o 29 procent na 19,6 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA se snížil o 11 procent na 58,1 miliardy Kč. Tyto výsledky překonaly očekávání, ve svém výhledu firma očekávala očištěný čistý zisk 18 miliard korun a EBITDA 56 miliard Kč. Splnění těchto cílů předpokládali i analytici. V letošním roce očekává ČEZ provozní zisk EBITDA 52 miliard Kč a čistý zisk očištěný o mimořádně vlivy 12 až 17 miliard korun.

Na loňskou výši provozního zisku působily negativně především nižší realizační ceny vyrobené elektřiny, z meziročního poklesu o sedm miliard Kč způsobil pokles cen 6,1 miliardy korun. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš v tiskové zprávě uvedl, že i přes pokles výroby elektřiny v jaderných elektrárnách se firmě podařilo v loňském roce navýšit o procento celkovou výrobu elektřiny. Zvýšila se výroba v uhelných a plynových zdrojích. „Přispěl k tomu zejména stabilní provoz všech tří komplexně obnovených bloků Elektrárny Prunéřov,“ uvedl Beneš.

ČEZu klesly zisky (ilustrační foto) - Wikimedia Commons

Ke zlepšení EBITDA o dvě miliardy oproti očekávání podle něj přispělo zejména úspěšné dokončení procesu získání certifikátů pro rumunské větrné farmy, výborné obchodní výsledky a optimální disponibilita výrobních zdrojů v závěru roku.

ČEZ loni také zaznamenal nárůst na trhu prodeje koncovým zákazníkům. Prodej zemního plynu meziročně vzrostl o 20 procent a prodej tepla vzrostl o osm procent. Prodej elektřiny klesl o procento na 37,5 terawatthodiny.

O návrhu dividendy rozhodlo představenstvo 20. března. Valné hromadě akcionářů bude navrhovat hrubou dividendu ve výši 33 korun na jednu akcii, což odpovídá celkové hodnotě 17,8 miliardy korun. Stát jako majoritní akcionář by měl dostat 12,4 miliardy korun. „Návrh dividendy reflektuje aktualizovanou dividendovou politiku společnosti, jejíž aktualizace spočívá v dočasném rozšíření výplatního poměru na 60 až 100 procent z konsolidovaného čistého zisku Skupiny ČEZ očištěného o mimořádné vlivy,“ uvedla firma. Zúžení tohoto nově přijatého procentního pásma výplatního poměru předpokládá společnost do dvou let v návaznosti na specifikaci rozvojové strategie.

V letošním roce předpokládá firma potenciální čistý zisk 4,8 miliardy korun, ale jen v případě, že držitelé konvertibilních dluhopisů uplatní letos své právo vzít si akcie MOL místo hotovosti. Očekávání pak může zlepšit případný prodej uhelné elektrárny Počerady.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jeho majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií.

,

21. března 2017