Přírodní katastrofa

Zemětřesení v Itálii: desítky obětí, mezi nimi zřejmě žádný Čech

Přírodní katastrofa
Zemětřesení v Itálii: desítky obětí, mezi nimi zřejmě žádný Čech

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Střední Itálii ve středu postihlo silné zemětřesení, po kterém následovala série dalších otřesů. Podle aktuální bilance úřadu civilní ochrany si katastrofa vyžádala nejméně 73 lidských životů, včetně mnoha dětí. Úřady se obávají, že počet obětí se ještě zvýší, neboť pod troskami ve vnitrozemské oblasti je stále neupřesněný počet lidí. Mnohé se i po několika hodinách daří vyprošťovat živé. Epicentrum bylo nedaleko regionu Aquila, kde v roce 2009 při podobně silném zemětřesení zemřelo přes 300 osob. Ministerstvo zahraničí ČR zatím nemá zprávy o žádných Češích, kterých by se katastrofa dotkla.

První zemětřesení, které mělo podle amerického seizmologického ústavu USGS sílu 6,2 stupně, překvapilo obyvatele ve spánku, poté následovalo během tří hodin 17 dalších otřesů. Plný rozsah zkázy se záchranářům odkryl po východu slunce. Následné otřesy v průběhu dopoledne i odpoledne vyvolaly paniku, ale již nedosáhly předchozí intenzity.

O desítkách obětí hovořil starosta těžce postiženého městečka Amatrice Sergio Pirozzi, kde je evidováno zatím 35 mrtvých. Více než polovina města je v troskách. Několik lidí, včetně dětí či jeptišek, se podařilo vyprostit živé. Někteří ale utrpěli vážnější zranění a jeden sedmiletý chlapec po převozu do nemocnice zemřel.

Počet pohřešovaných osob není oficiálně znám

Desítky mrtvých hlásí další města a vesnice. V samotném Amatrice bylo hodně turistů, protože v sobotu tam měl začít kulinářský festival. Předsedkyně Poslanecké sněmovny italského parlamentu Laury Boldriniové navštívila své rodiště Marche ve střední části země a prohlásila, že z této vesnice nezbylo vůbec nic. „Vypadá to, jak kdyby byla vybombardovaná,“ řekla.

Počet pohřešovaných osob není oficiálně znám, šéf italské civilní obrany Fabrizio Curcio na dopolední tiskové konferenci navíc prohlásil, že záchranáři se stále ještě nedostali do všech postižených oblastí. Na pomoc proto byla nasazena i armáda.

Italský prezident Sergio Mattarella vyzval národ k jednotě a komisař Evropské unie pro humanitární pomoc a řízení krizí Christos Stylianidis již přislíbil Římu pomoc. Organizace sdružující dárce krve vyzvala v postiženém regionu k mimořádným odběrům krve všech krevních skupin.

Papež František poděkoval záchranářům a dobrovolníkům za jejich pracovní úsilí. Pomoc Itálii přislíbila Evropská unie a další evropské státy, včetně Ruska či Izraele. Účast v telefonickém rozhovoru s hlavou italskou státu projevil i americký prezident Barack Obama.

Mluvčí ministerstva Michaela Lagronová sdělila, že úřadu se dosud neozval žádný z Čechů, který by postrádal příbuzné či známé. Poukázala také na to, že otřesy postihly málo obydlenou horskou oblast, takže obětí zřejmě nebude tolik jako v roce 2009. Případné potíže Čechů dosud nezaznamenala ani Asociace českých cestovních kanceláří a agentur.

Česká vláda ve středu podle premiéra Bohuslava Sobotky vyjádřila soustrast rodinám obětí neštěstí. „Čekáme, zda Itálie požádá o pomoc a na specifikaci žádosti,“ uvedl Sobotka po jednání kabinetu.

24. srpna 2016