Berlín chce uzavřít hostel, který patří Severní Koreji
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Německo chce uzavřít hostel, který je provozován v prostorách severokorejské ambasády. Jde o důsledek rezoluce OSN, která uvádí, že členové EU by měli zakázat KLDR používat jako zdroj příjmu diplomatickou nemovitost. O události informoval americký deník Washington Post.
Hostel se nachází na lukrativním místě v centru Berlína jen pár kroků od Braniborské brány a v těsné blízkosti české ambasády. Návštěvníci, převážně studenti, nemají většinou ani tušení, že návštěvou hostelu financují režim Kim Čong Una. Jediné v čem se hostel vymyká ostatním, jsou fotky vůdců KLDR a její vlajka před vstupem do areálu.
Tajemník německého ministerstva zahraničí Markus Ederer deníku Washington Post řekl: „Je obzvláště důležité vysušit zdroje financování programu jaderných zbraní,“ čímž narážel na spojení příjmů z berlínského hostelu a snahy Severní Koreje o posílení svého jaderného programu.
Německé úřady již informovaly provozovatele hostelu i severokorejské velvyslanectví o skutečnosti, že hostel porušuje mezinárodní právo. Mluvčí německého ministerstva zahraničí ovšem odmítl komentovat, kdy přesně hostel uzavřou.
Hostel na svém Facebooku zveřejnil prohlášení, ve kterém vyjádřil politování nad tím, že se stal obětí nesprávného a neodůvodněného podezření. Brání se také tvrzení, že spolufinancuje jaderný program KLDR.
Severokorejské velvyslanectví, které se nachází v bývalé diplomatické čtvrti východního Berlína, bylo z většiny postaveno na počátku 70. let. Část velvyslanectví byla opuštěna po zhoršení vztahů mezi Německem a Severní Koreou po sjednocení Německa v roce 1990. Na uvolněných místech ambasády byl na začátku roku 2000 otevřen hostel a konferenční centrum.