Američan uvěřil falešné zprávě o Clintonové a chtěl vystřílet pizzerii

Američan uvěřil falešné zprávě o Clintonové a chtěl vystřílet pizzerii

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zneužívání dětí v pizzerii pod taktovkou Clintonové – absurdní nepravdivé zprávě uvěřil 28letý Američan, který se ve Washingtonu rozhodl vzít spravedlnost do vlastních rukou. Do restaurace vkročil v neděli ozbrojený a chtěl střílet. Nikomu se naštěstí nic nestalo a muže zatkla policie. Informoval o tom list The New York Times.

Washingtonská restaurace Comet Ping Pong se stala ještě před prezidentskými volbami v USA terčem tzv. fake news. Falešné zprávy tvrdily, že pizzerie je údajně zapletená do rozsáhlého nelegálního podniku se zneužíváním dětí. V zadních místnostech restaurace prý docházelo k obchodování s unesenými dětmi. Rozsáhlý zločin měla organizovat Hillary Clintonová a šéf její volební kampaně John Podesta. Konspirační teorii se dokonce přezdívalo Pizzagate s odkazem na známý skandál Watergate.

Přestože šlo o viditelně nepravdivou a neověřenou zprávu, uvěřilo jí mnoho lidí a majitelé restaurace a jejich zaměstnanci se následně stali terči výhrůžek a nadávek. Zprávu považoval za pravdivou i osmadvacetiletý Edgar M. Welch, který do Comet Ping Pong přišel v neděli konspirační teorii „prošetřit“ osobně.

Hned u vstupu namířil puškou na jednoho ze zaměstnanců, kterému se ale podařilo utéct. Zákazníci začali rychle restauraci opouštět. Přivolaná policie muže zatkla a nikomu se nakonec nic nestalo. Přímo v restauraci pak policie zabavila dvě zbraně, v mužově autě pak našli třetí. Podle The Guardian bylo v neděli odpoledne v pizzerii mnoho rodin s dětmi.

Letošní prezidentské volby v USA byly význačné i silou tzv. fake news. Nepravdivé zprávy se šířily na sociálních sítích, konspiračních webech a občas je omylem převzaly i seriózní deníky či politici. Teorii se zneužíváním dětí tweetoval i generál Michael Flynn, kterého si Trump vybral za poradce pro národní bezpečnost.

„To, co se stalo dnes, ukazuje, že šíření falešných a neověřených bezohledných konspiračních teorií má své důsledky,“ prohlásil majitel Comet Ping Pong James Alefantis, který doufá, že ti, kteří zprávu šířili, se nad sebou zamyslí.