Trump jede do Varšavy

Zeman neuspěl, Trump ale navštíví Polsko. Vláda chystá davy vítačů

Trump jede do Varšavy
Zeman neuspěl, Trump ale navštíví Polsko. Vláda chystá davy vítačů

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Poslanci a senátoři polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) dostali v těchto dnech úkol: sehnat lidi na vstřícné přivítání amerického prezidenta Donalda Trumpa. Podle listu Gazeta Wyborcza má každý z nich zajistit účast 50 lidí, pro jejichž dopravu obstará strana autobusy. Polští diplomaté prý slíbili Trumpovi vlídné přijetí, což bylo podle deníku jedním z motivů, proč se Polsko stane jeho prvním cílem v postkomunistické Evropě.

Trumpova návštěva, kterou Varšava prezentuje jako úspěch polské diplomacie, se koná 6. července v rámci jeho cesty na dvoudenní summit skupiny velkých ekonomik G20, který začne o den později v Hamburku. Trump si podle polské prezidentské kanceláře osobně vybral náměstí Krasińských v centru Varšavy, kde pronese očekávaný projev.

PiS má k Trumpovi názorově blízko a sdílí s ním některé své hodnoty včetně nacionalismu či odmítání imigrantů. Šéf strany Jaroslaw Kaczyński byl během loňské prezidentské kampaně jedním z mála předních evropských politiků, kteří dali najevo své sympatie k pozdějšímu překvapivému vítězi prezidentských voleb.

Americký prezident Donald Trump navštíví polsko - Foto: Shutterstock

Podle některých polských médií přivedl Trumpa do Varšavy slib, že vláda zajistí hladký průběh a pozitivní ohlas návštěvy. Redaktoři webu Onet.pl začátkem června citovali dopis jednoho z polských diplomatů člověku z Trumpova týmu, který tvrdil, že Polsko je zemí nakloněnou Trumpovým idejím a že na prezidenta budou čekat davy aplaudujících lidí.

Místopředseda dolní komory polského parlamentu Joachim Brudziński, odpovědný za organizační strukturu PiS, na čtvrteční schůzce věnované Trumpově návštěvě více než tři stovky zákonodárců strany pověřil pozváním 50 lidí. To má zajistit účast nejméně 15.000 Trumpových polských příznivců.

„Moji milí, srdečně vás zvu na setkání s prezidentem Donaldem Trumpem dne 6.7. ve Varšavě. Cesta autobusem z Bílska-Bělé je bezplatná. Zápis v mé poslanecké kanceláři. Počet míst je omezen,“ prezentoval již pozvánku na facebooku poslanec Grzegorz Puda zvolený za toto město poblíž české hranice vzdálené pět hodin jízdy od polské metropole.

O přijetí u prezidenta Spojených států v posledním půlroce marně usilovat český prezident Miloš Zeman. Podle některých komentátorů neúspěch těchto jednání pramení v obavě Trumpova týmu ze Zemanova napojení na Rusko. Kvůli nařčením z předvolební spolupráce Trumpova týmu s Rusy se Donald Trump dostal pod silnou palbu médií. V případě nacionalistické polské vlády, která se proti Ruské federaci a jejím představitelům často vymezuje, však takové obavy nehrozí.

, , vog