Rusové v prosinci těžili víc ropy než Saúdové

Rusové v prosinci těžili víc ropy než Saúdové

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Rusko na konci loňského roku poprvé po devíti měsících znovu překonalo Saúdskou Arábii a těžilo nejvíc ropy na světě. Plyne to podle agentury Bloomberg z oficiálních statistických údajů. V prosinci přitom obě země začaly těžbu snižovat v přípravě na právě uzavřenou globální dohodu o omezení nabídky ropy na světovém trhu.

Rusko v prosinci snížilo těžbu proti listopadu o 29.000 barelů denně (b/d) na 10,49 milionu b/d. Saúdská produkce klesla o 26.000 barelů na 10,46 milionu b/d, uvádí webová stránka mezinárodní statistické organizace Joint Organisations Data Initiative v Rijádu. Podle těchto údajů ruská těžba překonala saúdskou poprvé od března.

Ropný kartel OPEC v čele se Saúdskou Arábií se na konci listopadu dohodl omezit v letošním prvním pololetí dodávky na trh o 1,2 milionu b/d. Na počátku prosince se k dohodě připojilo Rusko a některé další producentské země. Ceny ropy hned po dohodě získaly asi 20 procent, brzy se ale stabilizovaly na dosažených úrovních.

Třetím největším producentem ropy zůstávaly USA, které v prosinci těžily 8,8 milionu b/d. Následoval Irák se 4,5 milionu a Čína se čtyřmi miliony b/d.

Saúdský vývoz ropy v prosinci klesl na osm milionů b/d z listopadové úrovně 8,26 milionu. Bylo to nejvýraznější měsíční omezení saúdského exportu od března 2003, uvádějí údaje.

Těžba ropy na východní Sibiři. - Foto: Gazprom

 

22. února 2017