Akcie v USA kvůli napětí kolem KLDR zrychlily pokles
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Akcie ve Spojených státech v pátek zrychlily pokles, i nadále ztrácejí především kvůli obavám z eskalace napětí mezi USA a Severní Koreou. Index S&P ztratil během denního obchodování poprvé od 17. května více než procento, technologický index Nasdaq odepsal dokonce více než dvě procenta. Investoři se vyhýbají riskantnějším akvizicím a uchylují se k nákupu bezpečných měn, jako je švýcarský frank nebo zlato, které v pátek dosáhlo svého více než dvouměsíčního maxima.
Dow Jonesův index odepsal 0,93 procenta, tedy 204,69 bodu, a uzavřel na 21.844,01 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 oslabil o 1,45 procenta, tedy 35,81 bodu, na 2438,21 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 2,13 procenta, tedy 135,46 bodu, a končil na 6216,87 bodu.
Severní Korea v pátek neobvykle podrobně popsala plán případného útoku na americký ostrůvek Guam, na což znovu zareagoval americký prezident Donald Trump slovy, že jeho předchozí úterní varování pravděpodobně nebylo dost důrazné. Severokorejská hrozba přišla v reakci na jeho úterní slova, že výhružky útokem se ze strany USA dočkají rázné odezvy.
Úterní výroky amerického prezidenta ukončily devítidenní sérii růstu, kdy se Dow Jonesův index posouval stále na nové rekordy. Nejistota na trhu v pátek vyhnala CBOE index volatility, který je nejsledovanějším z takzvaných indexů strachu, na 15,36 bodu, tedy poblíž jeho tříměsíčního maxima.
Dalším důvodem propadu indexů byly čtvrtletní výsledky maloobchodních firem Kohl‘s a Macy‘s, po jejichž zveřejnění se akcie obou firem propadly o 6,7 procenta, respektive 9,5 procenta. Investoři sledují výsledky amerického maloobchodu s velkým zájmem, protože chtějí vědět, jak se vyrovnává s růstem internetového konkurenta firmy Amazon.
„Je to šance a příležitost nakoupit požadované akcie levněji,“ řekl agentuře Reuters v reakci na pád cen akcií analytik Chris Bertelsen z floridské investiční firmy Aviance Capital Management.
Americký dolar v pátek vůči japonskému jenu spadl na osmitýdenní minimum, investoři upřednostňují méně riskantní aktiva. Kolem 22:00 SELČ dolar oslabil o 0,77 procenta na 109,22 JPY.
K oslabení dolaru přispěl i nečekaný pokles výrobních cen v USA, které zaznamenaly největší propad za téměř rok. Další projev zmírnění inflace trh utvrdil v přesvědčení, že centrální banka USA (Fed) úrokové sazby nejspíš hned tak nezvedne. Newyorský prezident Fedu William Dudley v pátek ale řekl, že banka by úroky letos ještě jednou zvýšit mohla, protože očekává, že se inflace v příštích měsících zrychlí.
Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, kolem 22:00 SELČ klesl o 0,2 procenta na 93,26 bodu.