Češi si připomínají svátek 28. října v dusné atmoféře plné emocí

Češi si připomínají svátek 28. října v dusné atmoféře plné emocí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Tradiční pietní akt na pražském Vítkově za účasti prezidenta Miloše Zemana a předsedů parlamentu a vlády dnes dopoledne zahájil oslavy výročí vzniku Československa před 98 lety. Politici společně s válečnými veterány či zástupci sokolské obce položili věnce u jezdecké sochy Jana Žižky. Mezi přítomnými byl i kontroverzní předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička. Po letech vystoupil s proslovem na Vítkově i bývalý prezident Václav Klaus, kterého svaz ocenil pamětním křížem. Součástí oslav byl i přelet tří bitevních vrtulníků, které nad nebi vytvořily trikoloru v českých národních barvách.

Ceremoniál na Vítkově zahájila vojenská hudba, zahrála mimo jiné státní hymnu a husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci, při němž vojáci přinesli historické armádní prapory. Zeman v doprovodu ministra obrany Martina Stropnického (ANO) vykonal přehlídku shromážděných vojáků. Následovalo kladení věnců a minuta ticha za padlé vojáky společně s čestnými salvami. Kromě vrtulníků nebe na Vítkově přelétly i dvě stíhačky JAS-39 Gripen.

Suverénní český stát je podle bývalého prezidenta Václava Klause nutné opět chránit a bránit. Nelze se spoléhat na členství v Evropské unii, které hrozí rozklad v souvislosti s migrační krizí. Klaus to dnes uvedl na pražském Vítkově při shromáždění k 98. výročí vzniku Československa.

Zeman s vojáky na Hradčanském náměstí - FOTO: Twitter Hrad

"Masová migrace znamená ohrožení existence Evropy, jakou ji známe a chceme mít. Je vykročením ke změně národnostních, etnických, kulturních i hodnotových poměrů na našem kontinentě," varoval Klaus. "Ničivá sociálně-inženýrská ideologie multikulturalismu hrozí rozložit nejen Evropskou unii, ale i poměry v jednotlivých členských zemích," dodal.

Ideály svobody, na nichž se zrodila republika a které vedly k odporu proti totalitám minulého století, byly podle Klause nahrazeny chimérou rovnosti, zhoubná je i šířící se politická korektnost. "Namísto péče o celek se ideálem stal koncept společnosti jako seskupení menšin," poznamenal Klaus. Lidé by si to vše měli podle něj uvědomit, "aby - až si za dva roky budeme připomínat sté narozeniny našeho státu - bylo ještě co slavit".

Klaus se ve svém projevu také letmo dotkl pnutí na politické scéně, kterou vyvolal spor kolem neudělení vyznamenání Jiřímu Bradymu. Exprezident to označil za vyvolání "nebezpečného a riskantního politického konfliktu", kterým by státní svátek neměl být znevažován.

Akademici a studenti na Hradčanském náměstí

Akademici a studenti položili květiny u sochy TGM na Hradčanském náměstí. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) je podpořila, na předávání státních vyznamenání ale půjde. Zástupci studentských iniciativ přečetli prohlášení, v němž podpořili rektory, kteří se rozhodli na Hrad nejít.

Klaus dostal od Vodičky Pamětní kříž bojovnků za svobodu - FOTO: repro ČT

Zástupci univerzit ocenili, že mezi českými vysokými školami vládne soudržnost. Předseda Akademie věd Jiří Drahoš připomněl výročí vzniku Československa. "Podařilo se nám vybudovat demokracii, která není úplně bez chyb. Ale kdo z nás je bez chyb," řekl přes asi dvěma stovkami shromážděných na náměstí.

Květiny u sochy TGM spolu se zástupci akademické obce položila také ministryně Valachová. Opakované nepozvání některých rektorů na předávání státních vyznamenání ji mrzí. "Mnohokrát jsem o tom s panem prezidentem hovořila a snažila jsem se najít nějaký smír. To se mi nepodařilo, ale rozhodně vytrvám," řekla novinářům. Chce se ale zasadit o to, aby rektoři na Hrad dále zvaní byli. Ona sama večer na ceremoniál na Hradě půjde, následné recepce se ale nezúčastní.

Spory mezi Hradem a rektory trvají už několik let. Prezident na předávání vyznamenání už poněkolikáté nepozval rektora Masarykovy univerzity v Brně Mikuláše Beka, kvůli tomu se ceremoniálu neúčastní většina rektorů. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček k tomu řekl, že Hrad zvažuje, že rektory příští rok nepozve.

Tak přísaháme...

Na pražském Hradčanském náměstí se dnes ozvalo sborově "Tak přísaháme!". Přísahu tu složilo 840 rekrutů. Slavnostního aktu se zúčastnili prezident Miloš Zeman, ministr obrany Martin Stropnický nebo kardinál Dominik Duka. Prezidentovi slíbily věrnost asi tři stovky studentů prvního ročníku Univerzity obrany ve Vyškově a asi 500 příslušníků Armády České republiky, kteří právě dokončují kurz základní přípravy. Mezi přísahajícími je na 70 žen.

představitelé vysokých škol slaví 28.říjen - FOTO: FB Karlova univerzita

Zeman ve svém proslovu k vojákům upozornil na nebezpečí terorismu a zdůraznil roli armády v boji proti němu. "To nebezpečí nelze podceňovat jen proto, že se u nás ještě nestalo," řekl. Ministr Stropnický ocenil rozhodnutí rekrutů stát se vojáky. "Je to správné, čestné, zodpovědné a zavazující rozhodnutí," řekl.

Jednotky provedly před oficiálními hosty a prezidentem a rovněž tisíci přihlížejících slavnostní pochod. Zazněly i salvy.

Uzavřený Pražský hrad

Areál Pražského hradu se dnes kvůli oslavám státního svátku od 15:00 uzavřel veřejnosti. Hrad to oznámil na svém webu. Již dopoledne byl uzavřen průchod mezi Hradčanským náměstím a Hradem.

Z provozních a státně-reprezentačních důvodů byly uzavřeny Starý královský palác, kaple sv. Kříže, vyhlídková věž katedrály sv. Víta, Jižní zahrady a Jelení příkop. "Dále od 15:00 bude pro veřejnost uzavřen celý areál Pražského hradu," sdělil Hrad.

Oslavy Dne vzniku samostatného československého státu každoročně vrcholí udílením vysokých vyznamenání večer na Pražském hradě. Letos má ocenění získat kolem 30 lidí. Bude mezi nimi nejspíš třeba divadelní režisér a herec Jan Kačer a zpěvák Daniel Hůlka nebo ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček, in memoriam ekonom a politik Valtr Komárek či hrdina druhé světové války Jaroslav Klemeš.

, ,