V Nigérii prý zmařili sebevražedný útok Boko Haram

V Nigérii prý zmařili sebevražedný útok Boko Haram

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Domobrana na severovýchodě Nigérie tvrdí, že zabránila sebevražednému teroristickému útoku. Podle místních úřadů citovaných agenturou AP kmenoví bojovníci ve středu zastřelili tři příslušnice islamistické skupiny Boko Haram, které u sebe měly výbušniny.

Členové domobrany, kteří v blízkosti města Madagali pomáhají nigerijské armádě, chtěli u kontrolního stanoviště zastavit tři dívky. Trojice se ale dala na útěk a kmenoví bojovníci zahájili palbu. Zasáhli přitom jednu z dívek a aktivovali tak výbušninu, kterou měla u sebe. Výbuch zabil i další z dívek. Poslední z prchající trojice místní bojovníci zastřelili.

Nigerijským vojákům a oddílům domobrany se v minulých měsících podařilo zabránit několika sebevražedným útokům na hustě osídlená místa. V prosince však dvě sebevražedné bojovnice spáchaly v Madagali útok, který si vyžádal 57 obětí a 177 zraněných, včetně 120 dětí.

NIgerijská policie, ilustrační foto - Flickr, Wikimedia Commons/AMISOM Public Information

Islamistická skupina Boko Haram terorizuje severovýchod země i příhraniční oblasti sousedních států, kde všude chce vytvořit náboženský stát založený na přísném islámském právu šaría. Skupina v útocích, které zabily stovky lidí, mnohokrát využívala ženy a děti. Některým prý nebylo více než sedm let. V řadě případů se podle AP rovněž mohlo jednat o oběti únosů.

V posledních sedmi letech si násilí páchané Boko Haram v Nigérii vyžádalo více než 20 000 obětí, asi 2,6 milionu osob bylo nuceno opustit své domovy. Zhruba pět milionů lidí hladoví.

,

5. ledna 2017