Asad odmítl tvrzení Amnesty International

Asadovi Trumpův zákaz vstupu Syřanů do USA nevadí

Asad odmítl tvrzení Amnesty International
Asadovi Trumpův zákaz vstupu Syřanů do USA nevadí

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa zakázat vstup Syřanů do USA není namířena proti syrskému národu, ale proti teroristům. V rozhovoru, který ve čtvtek vysílaly francouzské rozhlasové stanice Europe 1 a TF1, to řekl syrský prezident Bašár Asad.

Trump vydal v lednu nařízení, které zakazuje vstup občanů ze sedmi zemí, mezi nimiž je také Sýrie. Zatímco pro ostatních šest států měl zákaz platit dočasně po 90 dní, pro Sýrii byl časově neomezený. Vykonání Trumpova dekretu ale v USA pozastavil soud.

„Je to proti teroristům, kteří se míchají mezi emigranty směřujícími na Západ. To se stalo v Evropě, zejména v Německu,“ sdělil Asad.

V rozhovoru došlo také na dotaz k nedávné zprávě Amnesty International, podle níž bylo ve věznici u Damašku v letech 2011 až 2015 popraveno až 13 000 vězňů. Asad toto tvrzení odmítl. „Amnesty International je světově známá organizace a je hanba, že zprávu staví na obviňování. I u vás máte soudy. Rozhodují na základě obvinění, nebo důkazů? Ta zpráva je založena na obvinění. Není tam jediný dokument, jediný důkaz,“ řekl Asad. Zpráva byla sepsána na základě svědectví 84 lidí, mezi nimiž byli strážci, vězni a soudci. Asad je označil za „dezertéry a opozici, takže je zpráva nevyvážená“.

Syrský prezident Bašár Asad - FOTO: Shutterstock

Bránil se také proti obvinění, že jsou lidé v syrských věznicích mučeni. Řekl, že zatímco tresty smrti jsou v Sýrii legální, mučení nikoli. „Proč je mučit? Abychom získali informace? Máme všechny informace, které potřebujeme, k mučení se neuchylujeme,“ řekl Asad. Za důkaz považuje to, že kdyby režim lidi mučil, byl by sám proti sobě a připravil by se o širokou podporu, kterou mezi občany stále má.

Asad se rozhodně vyslovil proti vyslání mezinárodních pozorovatelů do Sýrie. „Definitivně ne, jde o otázku svrchovanosti. Souhlasili byste, kdyby vaše vláda chtěla přijmout syrskou delegaci, aby vyšetřovala důvody, proč vaše armáda za prezidenta (Nicolase) Sarkozyho a pak (Françoise) Hollandea zaútočila na Libyjce a desítky nebo stovky tisíc jich zabila? Mohli bychom vyšetřovat, kolik peněz Sarkozy dostal od (libyjského vůdce Muammara) Kaddáfího? To je otázka svrchovanosti, nedovolíme, aby sem přijela Amnesty, a to pod jakoukoli záminkou,“ řekl Asad.

,