Bělorusové se bojí nového Černobylu za humny

Bělorusové se bojí nového Černobylu za humny

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Bělorusové se obávají nové jaderné elektrárny, která se buduje poblíž hranic s Litvou. Obyvatele blízkých vesnic a měst rozrušují především informace o bezpečnosti, které se k nim v omezené míře dostávají. Obavu vyvolává také v samotné Litvě a v hlavním městě Vilniusu, které je od elektrárny vzdálené jen zhruba padesát kilometrů, uvádí deník The Guardian.

Jaderná elektrárna u města Astravec budí respekt mezi lidmi ještě předtím, než bude kompletně dostavena. V červenci letošního roku se podle místních zpráv stal velmi vážný incident. Při přesunu jaderného reaktoru došlo k jeho pádu. Podle starosty Nikolaje Ulaseviče, bylo velké štěstí, že se nikomu nic nestalo. Jaderný reaktor měl vážit okolo 330 tun a spadl až z čtyřmetrové výšky.

Po dvou týdnech se ozvala běloruská vláda, s tím, že se jednalo jen o určitou nouzovou situaci při instalaci reaktoru. Mezitím ruský státní podnik Rosatom vydal prohlášení, že reaktor byl nainstalován správně a při pádu nebyl nijak porušen plášť reaktoru. I přes ujištění společnosti, že nedošlo k žádnému poškození, byla ale podle informací z vlády instalace pozastavena a čeká se na další bezpečnostní kontroly.

K tomuto incidentu se vyjádřil i litevská ministr zahraničí. Podle něj je nepřijatelný nedostatek transparentnosti při vyšetřování nehody ze strany Běloruska. „Tyto incidenty se čas od času dějí. Obvykle se o těchto problémech dozvíte až příliš pozdě. Tak by to ve skutečnosti být nemělo. Poslední událost, která se stala, musí být řádně vyšetřena aby se nepotvrdilo poškození jaderného reaktoru,“ řekl Linas Linkevičius.

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko se snaží postavit jadernou elektrárnu, aby se osvobodil od dodávek energií z Ruska. V současné době se přibližně devadesát procent plynu dováží do Běloruska ze zahraničí.

Obyvatelé mají z elektrárny strach také kvůli havárii v Černobylu. I po třiceti letech se ozývají následky havárie ve zhruba čtvrtině země. Agentura AP dokonce přinesla reportáž, kdy upozornila že se prodává a zpracovává mléko, ve kterém jsou radioaktivní látky. Tyto látky desetinásobně překračují množství, jež místní normy považují za přípustné.

Na okraji „zakázané zóny“, tedy zamořeného okolí někdejší elektrárny, se podle agentury AP prodává čerstvé mléko. Jeho vzorek reportéři dopravili do minské laboratoře, která zjistila desetinásobně vyšší úroveň radioaktivních izotopů stroncia, než povoluje norma běloruského ministerstva zemědělství pro bezpečnost potravin. Laboratoř nebyla s to prozkoumat, zda se ve vzorku případně nacházejí i složitější izotopy.

Požití potravin kontaminovaných stronciem-90 může způsobovat onkologická a další onemocnění.

, ls