Lidovci bojující se stereotypy

Problémem není Čunek, ale stereotyp Moraváků z dědiny. Lidovci prý nikdy nebyli jednotnější

Lidovci bojující se stereotypy
Problémem není Čunek, ale stereotyp Moraváků z dědiny. Lidovci prý nikdy nebyli jednotnější

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Poté, co lidovci minulý týden definitivně oznámili konec koaliční spolupráce s hnutím STAN, spekuluje se o tom, jak moc je strana jednotná a zda neposílilo radikálnější křídlo Jiřího Čunka. Právě on byl totiž nejhlasitějším odpůrcem koalice, ačkoliv ji z počátku podporoval. Existenci křídla popírá i sám hejtman. Čunek je podle stranických kolegů individualista, ale za Bělobrádkem stojí. Strana podle nich musí spíše bojovat se stereotypy věřících Moraváků z dědiny, kteří politice nerozumí.

„Žádné křídlo nevnímám. To, že jsou v partaji různé názory, to je normální. Nemyslím si, že Jiří Čunek má nějaké radikálně jiné názory než například předseda Pavel Bělobrádek. Je to individualista a silná osobnost a ačkoliv občas má tvrdší rétoriku, než by musel, myslím že jde spíš jen o mediálně vděčné téma,“ řekl pro Echo24 místopředseda lidovců Ondřej Benešík.

Zároveň připomněl, že Jiří Čunek od počátku otevřeně koalici se STAN podporoval, akorát veřejně kritizoval některé detaily. Čunek podle něj také jako první prohlásil, že by koalice měla být zrušena.

Na spekulace o tom, že existuje Čunkovo křídlo, reaguje na Facebooku i předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

Nejsem rogalo, žádné křídlo nemám

Existenci stranického křídla popírá rovněž sám zlínský hejtman. „Nejsem rogalo, žádné křídlo nemám a vůbec žádné nebuduji. Pavel Bělobrádek má pravdu. Jsem pouze ten, kdo má zodpovědnost a má dělat to, co mnozí jiní nedělají. Vyjadřuji se k věcem, které ostatní nechtějí pojmenovat nebo řešit. Jsem prostě takový a chápu to jako svou politickou povinnost,“ řekl pro Echo24 Jiří Čunek.

To že byl zastáncem koalice, ale později změnil názor a jako první se veřejně vyjádřil ke změně spolupráce se STAN, nepopírá. „Říkal jsem, když koalici dobře zpropagují, tak získáme. Spojení se STAN by mohlo být užitečné. Ve chvíli, kdy jsem viděl problémy a kdy se blíží uzavírání kandidátek, tak jsem řekl, že se to posouvá špatným směrem. Když tomu nevěří ani lídři, tak to nemůže dobře dopadnout,“ doplnil Čunek.

O tom, že nic jako Čunkovo křídlo neexistuje mluví i jeho krajský kolega a poslanec Ludvík Hovorka. „Myslím, že nic takového není. Je to tak možná vnímáno politology, ale nedá se říci, že je nějaké Čunkovo křídlo. O tom by se možná dalo mluvit v době, kdy byly rozpory mezi Kalouskem a Čunkem, ale ne teď,“ řekl pro Echo24 Hovorka, a vzpomenul tak na stranické spory z roku 2009, které vyústily odchodem Miroslava Kalouska ze strany a založení TOP 09.

FOTO: Jan Zatorsky

Hranice Čechy a Morava

Pokud se dá o nějakém rozdělení lidovců ve vztahu k podpoře koaliční spolupráce se STAN vůbec mluvit, je to podle Hovorky dělení na Čechy a Moravu. Zároveň to však podle něj neznamená, že by moravští lidovci zastávali názory právě zlínského hejtmana. „Hodně lidí bylo dvojkoaličním projektem znepokojené. Vzniklo to narychlo a strana byla v ohrožení. Možná je to vnímáno, že s českým pohledem je spojen Bělobrádek a s moravským Čunek, ale není to tak. Strana za předsedou stojí,“ doplnil Hovorka.

Voliče zmatky kolem koalice a kritika některých členů podle lidovců neovlivní. „Naopak je vidět, že se dokážeme sjednotit za názorem a dokážeme respektovat většinovou vůli, ale vždy je tam názorový střet a až poté může být výsledek kvalitní,“ řekl Čunek.

Strach o voliče v Čechách má naopak europoslanec Tomáš Zdechovský. V rozhovoru pro Echo24 řekl, že je velmi málo času na to, aby se našli dostatečně kvalitní lidé jako náhrada za kandidáty ze STAN. „Myslím, že na voliče působíme trošku jako amatéři. Musíme být od začátku čitelná strana, nemůžeme se rozhodovat emocionálně a musíme být racionálně budovaná moderní strana, ne KDU-ČSL jako tzv. černoprdelníci, kteří půjdou s kýmkoliv, kdekoliv.“

Táhnou se s námi stereotypy

Strana se podle Benešíka musí soustředit především na bourání zavedených stereotypů a na předsudky, které se s křesťanskými demokraty stále táhnou. Mají je podle něj jak kolegové ve sněmovně, tak i někteří novináři a občané.

„Jsme vnímaní jako ti, kteří jdou ráno do kostela, umyjí si holinky od hnoje a poté, co poklidí prasata, posbírají vajíčka, políbí svých šest dětí, rozloučí se s manželkou, tak jedou do té velké Prahy, před jednáním se pomodlí, proberou to s Dominikem Dukou a jako Moraváci z dědiny jednají o věcech, kterým vůbec nerozumí,“ řekl pro Echo24 s nadsázkou Benešík s tím, že právě komentáře tohoto typu prohlubují stereotypy. 

Úkolem je nyní podle něj voličům vysvětlit, jaká je situace. „Naši potenciální voliči podle našich interních průzkumů viděli tu koalici jako problematickou. Pro voliče to byl mentální blok, že jsme si zbytečně nasadili desetiprocentní hranici, protože náš podstatně menší partner to tak chtěl,“ dodal Benešík.