Skandál a gesto dobré vůle. Zeman zváží ocenění Bradyho, ten o to nestojí
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Prezident Miloš Zeman zváží ocenění Jiřího Bradyho při vhodné příležitosti. Udělá to jako gesto dobré vůle. Řekl to mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v úterý na tiskové konferenci. Šéf prezidentského protokolu Jindřich Forejt opakovaně ale odmítal potvrdit, zda telefonát s Bradym proběhl nebo ne. V reakci na dnešní oznámení Hradu Bradyho žena sdělila, že její manžel o vyznamenání od Zemana nestojí. Ministr kultury Daniel Herman prohlásil, že je celá aféra postavená na lži, která popírá „špinavý handl“, ke kterému došlo.
Podle Ovčáčka dostal prezident 586 žádostí na udělení státního vyznamenání a prezident podle něj může vyhovět pouze přibližně pěti procentům žádostí. Jiří Brady k těm pěti procentům nepatří, přestože mu Hrad telefonoval. Podle mluvčího dostávají vyznamenaní písemné oznámení, které Bradymu nebylo zasláno.
„Státní vyznamenání nelze vynucovat nějakou nátlakovou kampaní,“ podotkl Ovčáček. Řekl však, že prezident Miloš Zeman zváží jako projev dobré vůle ocenit Bradyho při jiné „vhodné příležitosti“, aby ukázal, že neocenění nemá politický motiv. Ovčáček naznačil, že by se tak případně mohlo stát při dalších řádových dnech, které se konají k 28.říjnu a 1.lednu. Zdůraznil, že Zeman ještě vyznamenání zváží.
Šéf prezidentského protokolu Jindřich Forejt zopakoval, že Bradymu ocenění neslíbil. Kancelář si prý jen u navržených ověřuje určité informace. Forejt však nechtěl potvrdit, zda s Bradym mluvil nebo ne. Pouze řekl, že nebude zveřejňovat seznam lidí, se kterými mluvil: „Nebudu potvrzovat ani vyvracet, s kým jsem mluvil,“ mlžil na tiskové konferenci Forejt.
Prohlásil také, že někteří budoucí vyznamenaní „mají strach z mediálního lynče“ s tím, že cítí snahu svátek znevážit. Forejt opakovaně odmítal odpovídat na otázky novinářů týkající se činností Hradu ve spojitosti s kontaktováním konkrétních budoucích vyznamenaných osob či „pouze“ navržených osob na vyznamenání. „Snažím se držet mimo emoční prohlášení,“ řekl.
Dodal také, že budoucí vyznamenané neinformuje o tom, jaký druh vyznamenání dostanou. „Máte informace o tom, kdo dostal vyznamenání v letech minulých. Běžte za těmi lidmi a zeptejte se jich, jestli jim Jindřich Forejt, když jim řekl, že vyznamenání dostanou, někdy řekl, jaký druh vyznamenání to bude. Ano, někdy se stává, že se ti lidé ptají. Má odpověď je vždy stejná – je to jako s Vánocemi. Víte, kdy jsou, ale jaký dárek přinesou, to nevíte,“ prohlásil.
Brady v této chvíli o jakékoli ocenění ze strany prezidenta Zemana nestojí, uvedla podle ČT jeho žena. Herman zdůraznil, že se státní vyznamenání nesmějí stát předmětem obchodu, což se v tomto případě podle něj stalo. A to prý odmítá. „Prezident mi řekl, že tuto nominaci (Bradyho) schválil a pokud se sejdu s dalajlamou, tak jí zruší. A to se stalo,“ zopakoval v ČT dnes po tiskové konferenci Hradu Herman.
„Ministr Herman se v případě setkání na slovenské ambasádě 8. září odvolával na tři svědky. Velvyslance Petera Weisse a ministry Dana Ťoka a Jana Mládka. Všichni tři tvrzení ministra o vydírání vyvrátili,“ řekl Ovčáček. „Já pouze řekl, že mému rozhovoru s panem prezidentem byly přítomny ještě další osoby. Co slyšeli nebo neslyšeli, co chtějí a nechtějí říct, je plně na jejich úvaze,“ kontroval Herman s tím, že slovo vydírání nikdy nepoužil a že jde jen o Ovčáčkovu interpretaci.
Herman dodal: „Jiří Brady byl nominován poslaneckou sněmovnou pro své zásluhy a svědectví svého života. Nikoliv proto, jestli jeho synovec má tu či onu funkci. Toto spojení v této nominaci vůbec nehrálo roli.“
Ministr kultury také zareagoval na Ovčáčkovo nařčení, že je cela aféra „postavena na lži, že byl Brady vyškrtnut ze seznamu“. K tomu ministr poznamenal: „Ano, na lži je celá tato aféra postavená. Ale na lži, která popírá onen špinavý handl, ke kterému došlo.“
Jiří Brady, který přežil koncentrační tábory v Terezíně a Osvětimi, je strýc ministra kultury Hermana (KDU-ČSL), který se i přes prezidentův nesouhlas sešel minulý týden s dalajlamou. Podle Hermana mu Zeman vyhrožoval, že jeho strýc nedostane vyznamenání, pokud se ministr sejde s tibetským duchovním. Herman oznámil, že na Pražský hrad nepřijde. Stejně se nedostaví i další lidovecký ministr zemědělství Marian Jurečka, ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) nebo většina poslanců i senátorů.
Echo24, , ,