V noci na sobotu ztmavne část Měsíce

V noci na sobotu ztmavne část Měsíce

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Dnes v noci bude na obloze k vidění takzvané polostínové zatmění Měsíce. Svého maxima dosáhne v sobotu v 01:44, kdy bude úplněk vypadat, jako by jeho horní okraj překrýval tmavý kouř. K normálnímu vzhledu se Měsíc vrátí zhruba po 40 minutách. Neobvyklý jev mohou lidé pozorovat pouhým okem.

Při polostínovém zatmění není žádná část Měsíce zcela zastíněna Zemí, jako tomu bývá při částečném nebo úplném zatmění. "Při pohledu očima i dalekohledem se bude zdát, jakoby úplněk někdo z horního okraje začadil černými sazemi," popsal vedoucí redaktor serveru Astro.cz Petr Horálek.

Polostínové zatmění jediného přirozeného satelitu Země nastane, když se Měsíc dostane do blízkosti zemského stínu. "Kdyby v tom okamžiku na přivrácené straně Měsíce stál astronaut, spatřil by Slunce částečně zakryté tmavou Zemí, obepínanou naoranžovělým prstýnkem naší atmosféry," dodal Horálek.

Do polostínu začne Měsíc vstupovat dnes zhruba půl hodiny před půlnocí, ztmavnutí ale bude patrné až okolo sobotních 01:20. "Maximální fáze zatmění připadá na 1 hodinu 44 minut, kdy se Měsíc bude takřka dotýkat plného stínu Země," uvedl Horálek. V té době bude Měsíc při pohledu z Česka vysoko nad jiho-jihozápadním obzorem.

ilustrační foto, hvězdárna Halle

 

10. února 2017