Forejt se vzdal funkce šéfa hradního protokolu

Forejt se vzdal funkce šéfa hradního protokolu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ředitel protokolu Pražského hradu Jindřich Forejt se vzdal z osobních a zdravotních důvodů svého místa. Na Hradě skončí ke konci roku, sdělil v úterý mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Žádosti Forejta o rozvázání pracovního poměru bylo podle něj vyhověno. Šéf protokolu patřil k blízkým spolupracovníkům prezidenta Miloše Zemana.

„Jindřich Forejt se k dnešnímu dni, tedy k úterý 6. prosince 2016, z osobních a zdravotních důvodů vzdal místa ředitele Odboru protokolu Kanceláře prezidenta republiky a požádal o rozvázání pracovního poměru dohodou ke dni 31. prosince 2016. Této žádosti bylo vyhověno,“ uvedl Ovčáček.

O konci Forejta se spekuluje od konce minulého týdne, jako první na konec hradního protokoláře upozornil o víkendu server Echo24.cz. Forejtovi byla zapečetěna kancelář, vedení Pražského hradu ale záležitost odmítlo komentovat s tím, že jde pouze o spekulace.

Ovčáček neupřesnil, kdo by mohl Forejta nahradit. Není vyloučeno, že by to mohl být Miroslav Sklenář, který působil jako šéf prezidentova protokolu už před Forejtem. Sklenář nyní pracuje v pražské pobočce čínské společnosti CEFC. Pokud by nabídku odmítl, dalším v pořadí je nynější zástupce ředitele protokolu Vladimír Kruliš.

Jindřich Forejt - Foto: Jan Zatorsky

Hradní protokol byl v poslední době spojen s několika spornými situacemi. Musel vysvětlovat zpoždění leteckého speciálu, ve kterém letěla delegace vedená prezidentem Milošem Zemanem na pohřeb slovenského prezidenta Michala Kováče. Z hradního protokolu také měla podle oficiálního sdělení Hradu pocházet chybná informace, na jejímž základě Zeman obvinil amerického velvyslance Andrewa Schapira z neúčasti na udílení státních vyznamenání 28. října na Pražském hradě. Schapiro ale ve Vladislavském sále byl. Forejt byl také často zmiňován v kauze neudělení vyznamenání pamětníku židovského holokaustu Jiřímu Bradymu. Minulý rok v září pak při přijetí generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga visela v Trůnním sále Pražského hradu vlajka OSN místo vlajky Severoatlantické aliance.

V pondělí upozornil server Echo24 a další média na existenci kompromitujícího videa, na kterém je údajně Forejt zachycen. Video po různých redakcích nabízeli dva muži. Jeden z nich se představil celým jménem. Prý působil v celé nabídce jen jako prostředník. Druhý muž, který byl údajně s Jindřichem Forejtem v kontaktu a nahrávku prý tajně pořídil na mobilní telefon v jistém bytě, má za sebou údajně nespecifikovanou kriminální minulost. Nahrávka má pocházet z 4. října letošního roku.

Zda toto video hraje nějakou roli ve Forejtově odvolání, je otázkou. Nicméně není tajemstvím, že kancléř Vratislav Mynář a Zemanův vlivný poradce Martin Nejedlý měli s Forejtem dlouhodobé spory.

,