Zákon o kožešinových farmách

ANO kličkuje kolem zákona o kožešinových farmách, teď chce zákaz

Zákon o kožešinových farmách
ANO kličkuje kolem zákona o kožešinových farmách, teď chce zákaz

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zákon o zákazu kožešinových farem, který je v Poslanecké sněmovně před druhým čtením, rozděluje poslance napříč stranami. Avšak zdá se, že výzva Andreji Babišovi a jeho poslancům od Obránců zvířat zafungovala a poslanci hnutí ANO, kteří byli původně proti, otočili a společně slibují, že ho podpoří. Andrej Babiš je prý přemluvil. Z opozice však zní, že je to jen taktika, jak nakonec celý zákon zamést pod koberec. „Já jim nevěřím nikdy nic,“ říká poslanec TOP 09 a předkladatel zákona Jiří Koubek.

Ačkoliv během prvního čtení (ze tří) byla většina poslanců z hnutí ANO proti zákonu, dnes se zdá, že ho jednomyslně podpoří. Vliv na to mohla mít právě výzva Obránců zvířat.

Může se však také stát, že zákon se na řadu dostane až za několik měsíců a do té doby mohou poslanci hnutí ANO podle opozice přijít s dalšími kličkami. „Bude pro nás velké překvapení s čím nakonec hnutí ANO přijde a zda předloží nějaký konkrétní návrh,“ řekl pro Echo24 Jiří Koubek.

To, že poslanci z hnutí ANO kožešinové farmy nechtějí, řekl na úterní tiskové konferenci po setkání poslaneckého klubu například jeho předseda Jaroslav Faltýnek. Později to zopakoval i předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

„Pro mě je to jasně řešitelný problém. Já jsem proti chovu těchto zvířat a proti zabíjení zvířat. Myslím si, že jsem poslance přesvědčil. Jedná se o 9 farem a 20 zaměstnanců. Podpoříme to, protože je to tak správně,“ řekl Andrej Babiš ve videu, které zveřejnil na svém Facebooku.

Zdá se to však jako trochu paradoxní výrok, jelikož to byli právě poslanci hnutí ANO Josef Kott a Miloš Babiš, kteří v březnu na zemědělském výboru navrhli dva pozměňovací návrhy. Ty by kožešinové farmy povolovaly, ale musely by mít tzv. certifikát programu „WelFur“, bez něhož by podnikat nesměly. To by měla pravidelně kontrolovat Státní veterinární správa. Druhý pozměňovací návrh dokonce hovoří o tom, aby v tuzemsku nemohly vznikat žádné nové farmy, tedy aby zde fungovalo oněch současných 9 farem.

Ačkoliv oba pozměňovací návrhy zemědělským výborem prošly, poslanci hnutí ANO nyní otočili. „To co přijal zemědělský výbor ještě nemusí být směrodatné. Po jednání je ale většinový postoj poslaneckého klubu hnutí ANO pro zákaz kožešinových farem,“ řekl pro Echo24 jeden z předkladatelů pozměňovacího návrhu Josef Kott.

Vyjasnit by se podle něj musela především finanční kompenzace pro chovatele a doba, do kdy musí být farmy zrušeny. Tu chtějí jeho kolegové z klubu zkrátit z původních 10 let na 5 let.

Souhlas s pozměňovacími návrhy minulý týden vyjádřil i další člen zemědělského výboru z hnutí ANO Miloš Babiš. „Jsem zásadně proti týrání zvířat, ale na druhou stranu se musím zastat slušných podnikatelů, kteří splní všechny zákonné normy, které dalo ministerstvo zemědělství a EU,“ řekl pro Echo24 Babiš. Dnes už je vše jinak.

„Hnutí ANO nevěřím nikdy nic“

Opozice změně postojů poslanců hnutí ANO jen napjatě přihlíží. „Já jim nevěřím nikdy nic. Dokáží velmi dobře a pružně otáčet názory. Jak můžete takovéto prohlášení Babišovi věřit, když podle informací v médiích 14 dní předtím koupil manželce kožich za 2 miliony korun a najednou říká, že farmy zakáže. Je to jejich taktika k tomu, abychom ten zákon stáhli nakonec celý,“ řekl kriticky pro Echo24 Jiří Koubek z TOP 09.

O tom, zda zákon nakonec projde a v jaké podobě a s jakými pozměňovacími zákony, budou poslanci hlasovat na některé z nadcházejících schůzí. V dubnovém plánu se však jako pevně zařazený bod zatím nevyskytuje, buď by ho tam musel nějaký poslanec navrhnout, anebo se jím zákonodárci budou zabývat až v dalších měsících.

Certifikace či jiné podobné návrhy by podle Obránců zvířat nic neřešily. „Problém není jen zabíjení, ale i samotný chov divokých zvířat, která absolutně nejsou přizpůsobená na klece. Jde o lišky a norky a to jsou šelmy, které mají v přírodě stálá teritoria,“ uvedl pro Echo24 předseda organizace Marek Voršilka. Podle něj nepomáhají ani kontroly Státní veterinární správy, a proto jiné řešení než úplné zrušení zabíjení nevidí.

Proti úplnému zákazu jsou však chovatelé. Certifikace je podle nich jedním z možných řešení. „Jedná se sice o další zpřísnění podmínek chovů, ale tento vědci vytvořený program se nabízí jako kompromis, který jednak zlepší podmínky pro zvířata a eliminuje potenciální problémy a zároveň umožní zodpovědným chovatelům pokračovat ve své činnosti,“ vysvětluje postoj chovatelů jeden z nich David Vojtíšek, majitel rodinné farmy Norek v Jižních Čechách.

Jiří Koubek však certifikaci zpochybňuje. Podle něj její pravidla vytvořili sami chovatelé a pokud by byl zákon případně přijat, mohli by si ji chovatelé sami měnit. Čímž by zákon, i „WelFur“ certifikace ztratila svůj smysl.