POZEMKY V PRAŽSKÝCH BENICÍCH

Už to neřešíme, na miliardy nemá investor nárok, vzkázalo ministerstvo

POZEMKY V PRAŽSKÝCH BENICÍCH
Už to neřešíme, na miliardy nemá investor nárok, vzkázalo ministerstvo

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ministerstvo financí odmítá, že by pochybilo, když odmítlo odškodnit podnikatele Sebastiana Pawlowského za neuskutečněnou investici v pražských Benicích. Podnikatel požaduje po České republice 2,6 miliardy korun za to, že Praha změnila svůj územní plán a on pak nemohl stavět na okraji Prahy bytové domy.

Pawlowski prostřednictvím advokátní kanceláře Havlíček apeloval v září dopisem na zahraniční výbor Poslanecké sněmovny a dává Česku dva měsíce na to, aby s ním spor o 2,605 miliardy urovnalo.

Ministerstvo financí deníku ECHO24.cz potvrdilo, že skutečně odmítlo vyplatit podnikateli náhradu za jeho finanční ztrátu a dovolává se na to, že na odškodnění nemá nárok. Ministerstvo uvedlo, že se případem už dál nebude zabývat.

„Ministerstvo financí jednalo s investorem ve lhůtě dané mezinárodní dohodou k tomuto jednání, k žádným průtahům nedošlo. Během těchto jednání má investor doložit oprávněnost svého údajného nároku. Podklady předložené právním zástupcem pana Pawlowského oprávněnost tohoto nároku nepotvrdily. Požadavek pana Pawlowského byl zkušeným a odborným týmem posouzen jak z pohledu právního i ekonomického a zamítnut po zvážení a analýze všech tvrzení pana Pawlowského,“ řekla ředitelka odboru Mezinárodní právní služby ministerstva financí Marie Talašová.

Ministerstvo také odmítlo tvrzení Pawlowského právníka, že jednání za Českou republiku vedl student, který neměl patřičné zkušenosti, ani dokončené právní vzdělání. „Údajné nároky jsou zamítnuty na úrovni náměstka ministra financí za asistence ředitele odboru a vedoucího příslušného oddělení. Kauza pana Pawlowského v tomto nebyla výjimkou,“ dodala Talašová.

Pawlowski koupil pozemky v pražských Benicích, aby na nich se svou firmou Projekt Sever postavil řadové rodinné domy, viladomy a bytové domy včetně infrastruktury a občanské vybavenosti. Jenomže proti územnímu plánu, který počítal s výstavbou, se postavili obyvatelé obce Benice.

S žalobou uspěli a městský soud v Praze a následně i Nejvyšší soud rozhodl, že změna na stavební parcely z roku 2010 je neplatná. Pozemky tak byly opět určeny pro zeleň, nikoliv pro výstavbu. Podnikatelův právník v minulosti uvedl, že změnu územního plánu, aby se v lokalitě mohlo stavět, přitom zahájila sama Městská část Praha-Benice v roce 2002 a o příslušnou změnu požádala radnici hlavního města v roce 2004.