Si Ťin-pching v Hongkongu

Ukázka moci. Čínský prezident pozdravil vojáky v Hongkongu

Si Ťin-pching v Hongkongu
Ukázka moci. Čínský prezident pozdravil vojáky v Hongkongu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Čínský prezident Si Ťin-pching, který je od čtvrtka na třídenní návštěvě v Hongkongu, se v pátek v této bývalé britské kolonii zúčastnil vojenské přehlídky. Podle agentury Reuters jde o neobvyklou demonstraci čínské moci nad Hongkongem, který právě před 20 lety přešel pod správu Pekingu a jemuž Čína přislíbila vyšší stupeň autonomie v rámci pravidla „jedna země, dva systémy“.

Čínský prezident, kvůli jehož návštěvě byly nasazeny tisíce policistů, se v pátek projel v otevřeném terénním vozidle kolem asi tří tisíc vojáků čínské armády. „Pozdrav všem soudruhům,“ zvolal z vozu prezident, oděný i přes horko v upnutém černém saku. Součástí přehlídky byla armádní bojová vozidla i helikoptéry.

Si Ťin-pching přicestoval do Hongkongu poprvé od svého nástupu do funkce v roce 2012. V sobotu přitom uplyne dvacet let od přechodu této bývalé britské kolonie pod správu Pekingu. V den výročí nastoupí do funkce nová správkyně této zvláštní administrativní oblasti, příznivkyně Pekingu Carrie Lamová.

Čínský prezident Si Ťin-pching na vojenské přehlídce v Hong Kongu - FOTO: Reuters

Návštěvu čínského prezidenta provázejí přísná bezpečnostní opatření, čekávají se totiž masové protesty demokratické opozice. Policie před příletem prezidenta zatkla několik známých demokratických aktivistů, kteří protestovali proti stále větším zásahům do politického života Hongkongu čínskou vládou. Podle agentury AFP byli aktivisté už propuštěni na kauci a mají se hlásit na policii v září. Zatím podle AFP nebyli obviněni.

Peking před 20 lety Hongkongu slíbil vysoký stupeň autonomie podle pravidla „jedna země, dva systémy“ – vlastní právní systém či práva jako je svoboda shromažďování a projevu. Ta jsou ale na tomto území s asi sedmi miliony obyvatel porušována. Prodemokratičtí aktivisté také například označují za nesvobodnou volbu správce Hongkongu, kterého vybírá volební komise, v níž převažují přívrženci čínské vlády.

,