Na Hradě je dusno. Jedná se o odchodu Forejta

Na Hradě je dusno. Jedná se o odchodu Forejta

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Vedení Kanceláře prezidenta republiky rozhoduje o propuštění dlouholetého šéfa protokolu Jindřicha Forejta. Podle informací deníku Echo24.cz se má o jeho osudu rozhodnout v nejbližších dnech. Forejt je na Hradě údajně spojovaný s několika skandály a již několikrát se jednalo o jeho odchodu. Rozhodne pohovor s prezidentem Milošem Zemanem.

Zřejmě tak dochází ke změně hradní strategie. Třeba mluvčího Jiřího Ovčáčka si podle nedávných zpráv z médií předvolal hradní kancléř Vratislav Mynář, aby s ním probral jeho mnohdy sporné aktivity na sociálních sítích. Ovčáček totiž na Facebooku a na Twitteru mnohdy útočil na české politiky, a nebo média.

Ovčáček po intervenci Mynáře poněkud „ubral plyn“ a nyní používá Twitter a Facebook především k informování o aktivitách prezidenta Zemana a jeho manželky Ivany.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček informace o Forejtově případném vyhazovu nepotvrdil ani nevyvrátil. „Nic takového nemohu potvrdit,“ vzkázal serveru Echo24.cz v sms zprávě. Redakce kontaktovala i samotného Forejta, žádnou odpověď však zatím neobdržela.

Na Hradě dlouhodobě panují spory mezi různými skupinami. S činností Jindřicha Forejta se prý pojilo několik skandálů. Šéf protokolu měl být zodpovědný například za zpoždění české delegace při cestě na pohřeb slovenského exprezidenta Michala Kováče. Údajně také stál za kauzou kolem „neviditelného velvyslance“ Andrewa Schapira a jeho (ne)účasti na oslavách 28. října.

Forejt hrál také důležitou roli v kauze kolem (ne)vyznamenání Jiřího Bradyho. Strýci ministra kultury Daniela Hermana měl slíbit, že 28. října dostane vyznamenání od prezidenta Zemana. Hrad kolem telefonátu dlouho mlžil a odmítal se k němu vyjadřovat. Nakonec mu nezbylo než připustit, že Forejt s Bradym telefonoval, odmítl však, že by mu cokoli sliboval.

V minulosti se také hovořilo o tom, že by se z Forejta měl stát velvyslanec ve Vatikánu. Prezident Miloš Zeman mu v jednu chvíli podle médií dodal i podpis na pověřovací dekret, který by mu umožnil stát se velvyslancem. Server Blesk.cz nicméně před několika dny napsal, že z Forejtova plánovaného jmenování velvyslancem nakonec sešlo.