Dávná receptura. Ve válčícím Aleppu se stále vyrábí mýdlo

 
Dávná receptura. Ve válčícím Aleppu se stále vyrábí mýdlo

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Savon D’Alep. Zatímco na syrské Aleppo dopadají už roky bomby a rakety, ve městě se stále vyrábí podle starodávné receptury jeden z nejstarších přírodních produktů světa: proslulé aleppské mýdlo. A stále se, byť velmi obtížně a v mnohem menším množství než kdysi, vyváží do řady zemí. Před válkou se zde mýdlo vyrábělo v asi 200 tradičních továrničkách a dílnách, dnes jich zbylo zhruba deset. Jedním z jejich provozovatelů je Ghaleb Chite, píše list Süddeutsche Zeitung.

Syrské aleppské mýdlo je proslulé díky svým vynikajícím vlastnostem a tradičnímu způsobu výroby. Postup předávaný mezi mistry výroby mýdla z generace na generaci – Chiteho rodina vyrábí mýdlo už téměř dvě století – je zárukou vysoké kvality, neboť používá výlučně přírodní suroviny. Mýdlo neobsahuje žádná umělá barviva, vůně, konzervační látky ani živočišné tuky. Jedinými surovinami pro výrobu tak zůstává olivový olej, vavřínový olej (olej z plodů bobkového listu) a přírodní soda.

Chiteho podnik měl kdysi 4000 metrů čtverečních, dnes je to pouhých 200. Většina ostatních producentů buď zemřela, nebo utekla ze Sýrie pryč. Jejich podniky jsou rozbombardovány. Část se pokusila se přesunout výrobu do Turecka, Egypta, Jordánska či Libanonu.

Před válkou mělo Aleppo kolem dvou milionů obyvatel. Dnes je to asi 1,4 milionu, nikdo přesně neví. Žijí, čí spíše živoří v oblastech ovládaných islamisty, povstalci a vládními jednotkami. Před válkou se odsud do světa vyvážely desítky tisíc tun aleppského mýdla, dnes je to odhadem maximálně 15 procent původního objemu. Receptura na mýdlo je stará dva tisíce let a za tu dobu se pozměnila jen minimálně. Chite kdysi vyráběl 2500 tun ročně, dnes nejvýše 75 tun. Kdysi zaměstnával 85 lidí, dnes jenom 12. Firmu přesunul do přízemí jednoho z domů, jenž zatím nebyl zničen. Hlavní linie fronty je vzdálená pouze několik set metrů.

Je to vlastně svým způsobem zázrak, že přeprava mýdla do zbytku světa ještě vůbec nějak funguje. Kdyby ale Chite nežil v části Aleppa, které ovládají Assadovi vojáci, nevyvezl by zřejmě vůbec nic. Nejdůležitější je dostat náklad do 175 kilometrů vzdáleného přístavu Lázikíja (Latakia) u Středozemního moře. Kdysi to náklaďák zvládl za dvě a půl hodiny, dnes cesta vede územím bojů. Trasa se často mění, řidiči musejí hledat okliky v poušti a na řadě míst uplácet hlídky na kontrolních stanovištích. Jde o nemalé peníze. Byly dlouhé měsíce, kdy Chite a zbylí výrobci nevyvezli z Aleppa téměř nic.

Jeden kus mýdla z Chiteho aleppské dílny se v Evropě prodává v cenovém rozpětí od 3,50 do 4,90 eur. Záleží na velikosti a vůni. Jsou tři: jasmín, med a černý kmín. Je to sice „jenom“ mýdlo, ale současně důležitý symbol. Symbol toho, že Sýrie i její tradice stále žijí.

17. června 2016