Kandidát na prezidenta za ČSSD

Sobotka: S Babišem do vlády už ne. Na Hrad Zaorálek nebo Štěch

Kandidát na prezidenta za ČSSD
Sobotka: S Babišem do vlády už ne. Na Hrad Zaorálek nebo Štěch

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Kandidátem ČSSD v prezidentských volbách by mohli být ministr zahraniční Lubomír Zaorálek nebo předseda Senátu Milan Štěch. Serveru iDnes.cz to řekl předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka. Oba jsou podle něj výrazné osobnosti. Strana by mohla kandidáta vybrat v létě. S Andrejem Babišem (ANO) Sobotka do příští vlády prý už nepůjde. Podle něj by Babiš neměl být ani v příští vládě.

ČSSD bude mít vlastního kandidáta na Hrad a to zřejmě Zaorálka nebo Štěcha. „Z těch dvou bych si vybral oba dva. Ale říkám to proto, že v sociální demokracii jsou silné osobnosti, které by mohly oslovit nejen voliče ČSSD, ale i levicové liberály, lidi na politické levici, kteří nechtějí volit Miloše Zemana, a ti ostatní kandidáti jim připadají spíš pravicově vymezení,“ sdělil serveru iDnes.cz Sobotka.

Původně se ČSSD o svém postoji k prezidentské volbě chtěla rozhodnout nejpozději v listopadu, ale to ještě nepočítala s nasazením vlastního kandidáta. Nyní zřejmě rozhodnutí uspíší. „Já teď nechci popisovat moje rozhovory s potenciálními kandidáty, ale věřte mi, že vedeme intenzivní diskusi a to je jedna z věcí, kterou přinesl ten konflikt s Andrejem Babišem a Milošem Zemanem v uplynulých týdnech,“ uvedl Sobotka.

V polovině května v rozhovoru pro ČTK Sobotka řekl, že mezi kandidáty na Hrad nevidí ČSSD levicového uchazeče. Uvažuje proto o vlastním, který by se podle Sobotky postavil mocenskému paktu mezi prezidentem Milošem Zemanem a předsedou ANO Andrejem Babišem. Odmítl ale, že by mohl na Hrad kandidovat sám.

Zatím jsou podle dubnového průzkumu agentury Median pro Český rozhlas největšími protivníky současného prezidenta Zemana textař a podnikatel Michal Horáček a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš.

S Andrejem Babišem by Sobotka podle svých slov znovu po volbách do vlády nešel. „Pokud jsem trval v zájmu politické kultury na tom, aby Andrej Babiš nebyl nadále členem vlády, ministrem financí, tak se domnívám, že by neměl být členem ani příští vlády, protože řada těch důvodů, které mě vedly k tomu, že byl odvolán z vlády, obávám se, že se během několika málo měsíců těžko dají zhojit,“ řekl pro iDnes.

„Zejména fakt, že veřejně lhal jak lidem, tak koaličním partnerům, když tvrdil, že neřídí a neúkoluje svá média. A pak následně nejenom uniklé nahrávky, ale také svědectví některých novinářů potvrdila, že to skutečně bylo úplně jinak. Vedle toho stále nevysvětlil podezření, která se týkají jak pořízení korunových dluhopisů, tak i některých majetkových transakcí mezi ním a Agrofertem. I otazníky, které visí nad začátkem jeho podnikání, vůbec nad tím, jak pořídil Agrofert,“ dodal premiér.

Kdo nahradí rezignující ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD) v úřadě zatím není jisté. V pátek by měl být na Hrad doručen Sobotkův návrh na nového ministra. Ve hře o post je nyní náměstek Stanislav Štech, bývalá místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková a Lucie Orgoníková, náměstkyně vicepremiéra Pavla Bělobrádka. O svých preferencích se Sobotka zatím odmítá vyjadřovat. Předpokládá se, že by jméno mělo být zveřejněné v pátek odpoledne.

Prezident Zeman naznačil, že s přijetím demise Valachové možná počká. „Je to jedna z možných variant,“ odpověděl na TV Barrandov na otázku, zda může nechat ministryni v demisi až do konce funkčního období. Měnit ministry pět měsíců před volbami podle Zemana není rozumné. „Já budu Katku Valachovou ještě přemlouvat, aby si to rozmyslela, protože vím, že velká část odborné veřejnosti je pro to, aby zůstala ve funkci,“ podotkl prezident.

Senátní podvýbor pro sport dnes Sobotku vyzval, aby demisi Valachové nepřijímal. Podle senátorů by měla ve funkci zůstat kvůli řešení dalšího financování českého sportu. Podobnou výzvu už před dvěma týdny vyslala k předsedovi vlády Národní rada pro sport.

Za ČSSD by na hlavu státu mohli kandidovat Zaorálek nebo Štěch, řekl Sobotka - Ilustrační foto: Jan Zatorsky

 

,