MUČENÍ VE VĚZNICI

Měsíc za mřížemi za vzdorování policii. Novináři vymlátili zuby

MUČENÍ VE VĚZNICI
Měsíc za mřížemi za vzdorování policii. Novináři vymlátili zuby

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ruce i nohy se mu třásly a ve vězení přišel o většinu zubů. Tak dopadl novinář Nicat Amiraslanov, který v řadě článků kritizoval vládu ázerbájdžánského prezidenta Ilhama Alijeva. Soud ho poslal na měsíc za mříže za to, že měl klást odpor policistům. O jeho případu nedávno informoval web Svobodné Evropy

Novináře Amiraslanova odvedli policisté 22. května s tím, že jim měl bránit v jejich povinnostech. Za to ho také ázerbájdžánské úřady poslaly na třicet dnů do vězení. Ještě v té době byl v kontaktu se svým právníkem Elcinem Sadikovem, podle kterého se novinář chtěl proti verdiktu odvolat. 

Pak ho advokát viděl v soudní síni 3. června, kdy se měl případ Amiraslanova znovu projednávat. Novináři se podle Sadikova třásly ruce i nohy a také mu chyběla většina zubů. „Když jsem se ho zeptal, co se stalo s jeho zuby, odpověděl mi, že jenom upadl,“ řekl právník, podle kterého muselo dojít ve věznici k mučení.

Právník se pozastavil také nad průběhem soudního jednání, přičemž mu úřady ani nedovolily promluvit s klientem o samotě. Krátce před tím, než Amiraslanov promluvil, šeptal mu něco asistent soudu. Sadikov je přesvědčený, že mu nadiktoval, co má říkat.

S tím právník spojuje také to, co následovalo. Amiraslanov se nakonec rozhodl neodvolat a přiznal vinu. „Vysvětlil to tak, že ho čeká ještě 18 dní ve vězení a musíme to pochopit,“ uvedl advokát. Jeho slova citovala organizace Gozetci, která sleduje stav lidských práv v Ázerbájdžánu. Ta uvedla, že novinářovy zuby „vymlátili“. 

Web organizace spojuje věznění Nicata Amiraslanova se sérií článků, které vytvořil. Napsal například ironický komentář na adresu prezidentovy manželky Mehriban Alijevové, která byla v letos v únoru jmenována do funkce viceprezidenta Ázerbájdžánu. Za novináře se postavila také newyorská Komise na ochranu novinářů (CPJ).    

V zemi vládne prezident Ilham Alijev, který na základě ústavní změny, přijaté v referendu, může být volen doživotně. Opozice označila hlasování za zmanipulované. Alijev byl poprvé zvolen v roce 2003, poté 2008 a 2013. Země dlouhodobě porušuje lidská práva, opoziční novináři jsou vězněni, fyzicky napadáni, zastrašováni, několik jich bylo zavražděno.

Novinář Nicat Amiraslanov - Foto: sociální sítě

 

, bp