SPOR HRADU S MINISTREM

Ať mě Forejt přestane žádat o pomoc s Vatikánem, vzkazuje Herman na Hrad

SPOR HRADU S MINISTREM
Ať mě Forejt přestane žádat o pomoc s Vatikánem, vzkazuje Herman na Hrad

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) doufá, že ho ředitel hradního protokolu Jindřich Forejt přestane vyzývat k dalším setkáním s prezidentem Milošem Zemanem a při té příležitosti žádat, aby Herman Forejtovi vylepšil jeho pozici ve Vatikánu. Ministr to napsal na Twitteru poté, co mu prezident Miloš Zeman přes média vzkázal, že už se s ním nechce bavit, ani scházet.

„Pan Forejt asi hodně stojí o to, aby se stal velvyslancem ve Vatikánu. Protože nemá úplně jednoduché vztahy s některými církevními představiteli, jak u svatého stolce, tak tady v České republice, žádal mě, jestli bych mu mohl pomoci,“ uvedl Herman pro deník Echo24.cz.

Schůzky s prezidentem se totiž vždy uskutečňovaly právě prostřednictvím Forejta, vysvětlil Herman. O své nejednoduché pozici ve Vatikánu se před ním prý ředitel protokolu zmiňoval víckrát s tím, že by bylo fajn, kdyby mu současný ministr s těmito komplikovanými vztahy pomohl. „Jestli dával Forejt dohromady schůzky s prezidentem kvůli tomu, to nevím,“ doplnil šéf rezortu kultury.

Zda má Forejt v gesci organizace veškerých schůzek ministrů a prezidenta, si Herman není jistý. Nicméně podle běžné praxe dá hradní kancelář podnět ministrovi k setkání s hlavou státu a ministerstvo následně podá formální žádost o schůzku s prezidentem.

Hradní mluvčí Jiří Ovčáček na Hermanova slova zareagoval s tím, že „morálně pochybnému ministrovi“ nelze podle jeho názoru věřit. „Nelze věřit jeho vyjádřením a nelze věřit tomu, že by snad měl dobré zákulisní vztahy s Vatikánem. Ministr Herman má dobré a upřímné vztahy jen se svým odrazem v zrcadle,“ prohlásil pro Echo24.cz Ovčáček.

Daniel Herman - FOTO: Jan Zatorsky

Herman v minulosti působil jako mluvčí České biskupské konference a ve Vatikánu byl proto poměrně často. Zeman představil Forejta jako možného nového velvyslance ve Vatikánu při loňské návštěvě papeže Františka. Na to, zda stávající ředitel hradního protokolu funkci skutečně získá, však Herman podle svých slov nemá žádný vliv a nikdy ani Forejtovi pomoc nesliboval.

Vztahy mezi prezidentem a ministrem kultury se značně vyostřily poté, co se Herman oficiálně setkal s dalajlámou. Konflikt pokračoval v kauze Hermanova strýce Jiřího Bradyho, kterému měl Zeman odepřít státní vyznamenání právě kvůli schůzce Hermana s tibetským duchovním. Zeman posléze vyzval premiéra Bohuslava Sobotku, aby Hermana jako ministra odvolal kvůli tomu, že je neloajální vůči své vládě a mimo jiné hospodářské politice.

Naposledy se prezident do ministra opřel ve víkendovém rozhovoru pro server Parlamentní listy s tím, že už se s ním vůbec nechce stýkat. Konkrétně uvedl, že pokud by ho ministr kultury požádal o schůzku, jeho žádost by odmítl.