Boko Haram vymění své bojovníky za školačky

Video Boko Haram s unesenými dívkami - Foto: Printscreen youtube.com/Fgghhfc Ffhjjj
Boko Haram vymění své bojovníky za školačky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nigerijská islamistická organizace Boko Haram zveřejnila na internetu video zachycující údajně část školaček, které islamisté v dubnu 2014 unesli ze školy v Chiboku na severovýchodě země. Na videu je teroristé nabízí propustit výměnou za osvobození některých svých zadržovaných kolegů.

Zahalená dívka na snímku říká, že některé z unesených jsou ještě naživu, jiné prý ale byly zabity při náletech vládních sil. Úřady vyzývá k propuštění vězněných bojovníků Boko Haram, aby zbývající unesené školačky mohly být propuštěny na svobodu.

„Měli by vědět, že jejich děti jsou stále ještě v našich rukou,“ říká dále na 11minutovém videu umístěném podle agentury AFP na serveru YouTube maskovaný muž. Kolem něj jsou vidět dívky v závojích sedící na zemi a další stojící v pozadí.

 

„Čtyři desítky těchto dívek se vdaly podle vůle Alláha (za islamistické bojovníky),“ dodává muž na videu. „Další byly zabity při náletech.“

Na videu, které podle agentury AP umístil na twitteru nigerijský novinář, údajný bojovník Boko Haram varuje, že dívky budou zabity, jestliže vláda bude postupovat proti jeho organizaci silou zbraní. Školačky unesené v Chiboku drží podle něj v zajetí bývalý vůdce skupiny Boko Haram Abúbakar Shekau.

Islamisté z Boko Haram 14. dubna 2014 unesli ze školy v nigerijském Chiboku 276 dívek. Padesáti sedmi z nich se podařilo do několika hodin uprchnout, zbylých 219 se pohřešovalo. Koncem května nigerijské bezpečnostní síly našly dvě z unesených školaček.

Organizace Boko Haram chce v zemi vytvořit fundamentalistický islámský stát. Útoky jejích ozbrojenců si od roku 2009 vyžádaly nejméně 14.000 lidských životů. Sunnitští fundamentalisté terorizují nejen severovýchod Nigérie, ale i příhraniční oblasti sousedních států – Kamerunu, Nigeru a Čadu. Ze všech těchto oblastí chtějí vytvořit stát s přísnými pravidly islámského práva šaría.

V regionu s fundamentalisty bojuje od loňska mezinárodní vojenská mise, do níž Nigérie, Niger, Čad, Kamerun a Benin poslaly celkem 8700 mužů.

,

15. srpna 2016