Mall.cz napadli hackeři

Hackeři zaútočili na Mall.cz. Údaje statisíců zákazníků byly zcizeny. I vaše?

Mall.cz napadli hackeři
Hackeři zaútočili na Mall.cz. Údaje statisíců zákazníků byly zcizeny. I vaše?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Osobní údaje stovek tisíc zákazníků internetového obchodu Mall.cz byly zcizeny po hackerském útoku. Krádež dat se týkala u osobních účtů zákazníků, které byly založeny do roku 2014. Společnost Mall.cz nechtěla prostřednictvím svého mluvčího Jana Řezáče oznámit, kdy mělo k útoku dojít, ani nebyla sdílná ohledně své odpovědnosti za ukradená osobní data svých klientů. Opatření ke zvýšení bezpečnosti však firma provedla v závěru uplynulého týdne. Informaci přinesl v neděli server Lupa.cz

Hackerský útok na uživatelské účty zákazníků Mall.cz potvrdil tiskový mluvčí firmy Jan Řezáč. Podle něj se jednalo o starší, tedy dříve založená konta. „S největší pravděpodobností se útočníci dostali k databázi, která je z roku 2014. Restartovali jsme hesla kompletně uživatelům, kteří se k nám zaregistrovali v roce 2014 a dříve. Zákazníků, již si u nás založili účet od 1.ledna 2015 se jich to netýká. Potom přicházejí aspekty šifrování. Zároveň jsme zjistili, že u uživatelů, kteří měli silné heslo, k prolomení nedošlo,“ uvedl pro deník Echo24 Řezáč.

Z bezpečnostních důvodů se proto společnost rozhodla resetovat hesla u účtů, které byly založeny v roce 2014 a dříve. Zákazníkům následně chodily e-maily, v nichž společnost popisuje, co se stalo. Dále vybízí uživatele ke změně hesla.

Hackeři se podle mluvčího Mall.cz dostali k e-mailovým adresám, jménům uživatelů, heslům a objednávkám uživatelů. „Kontaktovali jsme Úřad pro ochranu osobních údajů, budeme s ním maximálně součinní. Koncem týdne jsme kontaktovali policii, teď se připravuje podání trestního oznámení. Veškeré účty, kterých se to mohlo týkat, jsme restartovali. Jsou chráněny bezpečnostním způsobem podle nových zásad. Z tohoto hlediska by už k dalším útokům dojít nemělo,“ doplnil tiskový mluvčí.

Krádež stovek tisíc osobních údajů může znamenat problémy. Podle tiskového mluvčího Mall.cz Jana Řezáče se však zatím na společnost neobrátili žádní zákazníci se žádostí o odškodnění. „Uvědomujeme si, že to je citlivá záležitost. Snažíme se v první řadě zajistit bezpečnost uživatelů. Tyto otázky budeme řešit posléze. S veškerými úřady budeme maximálně spolupracovat,“ řekl Řezáč.

E-mail od společnosti Mall.cz - Foto: repro

 

, drb