Pnutí kvůli pohřbům

Emotivní Šlechtová: Pouštěla jsem rakev do spalu a viděla žeh

Premiér Bohuslav Sobotka a ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. - Foto: Jan Zatorsky
Pnutí kvůli pohřbům
Emotivní Šlechtová: Pouštěla jsem rakev do spalu a viděla žeh

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Silné emoce ze strany ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (za ANO) provází projednávání změn v pohřebnictví ve sněmovně. Nejdříve se zkraje týdne rozčílila kvůli přerušení schůze a komunisty obvinila z obstrukcí, nyní před poslance předstoupila se značně procítěným projevem. „Objíždím pohřební služby i krematoria a jsou věci, o kterých by se raději nemělo veřejně mluvit,“ prohlásila šéfka resortu. Novela ohledně pohřebnictví prošla v pátek prvním čtením. Úprava například zpřísňuje minimální nároky na rakve, zavádí kontroly pohřebních služeb či umožňuje pohřby dětských plodů po potratu. 

„Já jsem ta krematoria objela, objela jsem několik pohřebních služeb, byla jsem v tom procesu od A do Z. Pouštěla jsem rakev s nebožtíkem do spalu, viděla jsem ten žeh, šla jsem si zkontrolovat, co z toho vyleze skrz dané filtry. Kontrolovala jsem technologii pecí, které jsou v krematoriích. Věřte mi, jsou detaily, které bychom zde neměli úplně rozebírat, protože nás poslouchají občané,“ řekla na plénu ministryně Karla Šlechtová.

Některá krematoria a pohřební služby, především ty na jihu Čech, plánuje navštívit i zkraje příštího týdne. Kromě toho se má podívat hned na devět hromadných hrobů. „Sama si to zkontroluji, bez pravomoci, protože ji dosud nemám. Opravdu děláme maximum,“ uvedla dále šéfka resortu, podle které se s danou problematikou nehýbalo přes deset let.

Novela zákona o pohřebnictví prošla prvním čtením hladce. Ruku pro ni zvedlo 136 poslanců. Předloha by měla podnikání v pohřebnictví podle ministerstva pro místní rozvoj kultivovat. Ministryně Šlechtová o tom mimo jiné informovala na Twitteru:

Někteří poslanci k ní ale vznesli připomínky. Například Lukáš Pleticha (ČSSD) poukazoval na ustanovení, podle něhož by nebylo možné vystavovat tělo zemřelého bez jeho souhlasu. Mohlo by se to podle něho dotknout například muzeí a kostnic.

Zatímco nyní stačí pro vstup do podnikání víkendový kurz, po účinnosti novely to bude teoretická i praktická zkouška. Uchazeč se základním vzděláním by měl mít minimálně desetiletou praxi, středoškolák pětiletou. Zkoušet bude osoba autorizovaná ministerstvem na dobu pěti let.

Papírové rakve budou nadále povoleny, ale nejméně pětivrstvé. Kromě toho si pozůstalí budou moci jako nyní vybrat různé druhy dřevěných nebo kovových rakví. Všechny pohřební služby a krematoria budou muset mít speciální místnost pro případnou úpravu i kontrolu zesnulých, do níž by měli přístup pozůstalí.

Změna se bude týkat také pohřbívání plodů po potratu do 500 gramů. Nyní se pokládají za odpad. Nově by rodiče mohli rozhodnout o pohřbení ostatků, na rozmyšlenou by měli čtyři dny.

20. ledna 2017