Elektronická evidence tržeb

‚Podnikatelé nejsou pokusní králíci.‘ TOP 09 chce odložit EET o 2 roky

Elektronická evidence tržeb
‚Podnikatelé nejsou pokusní králíci.‘ TOP 09 chce odložit EET o 2 roky

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Odložit účinnost elektronické evidence tržeb (EET) o dva roky požaduje opoziční TOP 09. Podle předsedy strany Miroslava Kalouska je to „férové a konstruktivní řešení chaosu“, který ohledně zavedení online pokladen nyní panuje. Novelu zákona bude chtít protlačit na nejbližší schůzi sněmovny, a to ve zrychleném řízení, aby se úprava případně stihla přijmout před startem EET. Pokud by ovšem TOP 09 zvítězila v nadcházejících parlamentních volbách, EET by zrušila.

„Hledat podporu budeme u stran, které proti EET od začátku vystupovaly. Apelujeme také na obě vládní demokratické strany, ČSSD a KDU-ČSL, aby zvážily míru své odpovědnosti. Zákon totiž není jen výtvor ministra financí, odpovědnost za něj nese celá vláda. Sám předkladatel v zákonu nemá stále jasno, neustále mění výklad i podmínky. Vytváří tím mimořádnou právní nejistotu,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek - Foto: TOP 09

Odklad o dva roky, by také podle Kalouska umožnil, aby se chystaná novinka z pera ministra financí Andreje Babiše (ANO) promítla do nadcházejících parlamentních voleb. „Pokud zvítězí v parlamentních volbách síly, které EET prosazují, zákon nabude účinnosti. Pokud zvítězíme my, zákon zrušíme. EET je nepřipravený systém a čeští podnikatelé se nesmí státní pokusnými králíky tohoto experimentu,“ pokračoval Kalousek.

První fáze EET startuje letos v prosinci

EET do rozpočtu podle předsedy Kalouska nepřinese navíc žádné peníze, skeptický je i vůči narovnání podnikatelského prostředí. „Množstvím výjimek a nerovností před zákonem se podnikatelské prostředí nenarovná, ale ještě více pokřiví,“ pokračoval. Hrozí prý také, že tisíce drobných podnikatelů a živnostníků kvůli „nejistému prostředí“ pozastaví svou činnost, aby se vyhnuly zvýšeným nákladům ve spojitosti s potřebným zařízením i případným sankcím ze strany finančních úřadů.

Pokud by se účinnost zákona odložila o dva roky, úprava by pak podle TOP 09 platila od roku 2019 naráz pro všechny bez výjimky. Návrh by měla sněmovna projednat ve zrychleném řízení, tedy schválit, nebo zamítnout již v prvním čtení.

Systém EET má odstartovat letos v prosinci, v první fázi budou muset elektronicky evidovat veškeré tržby restauratéři a hoteliéři. Poslední vlna je naplánovaná na 1. června 2018. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) si od zavedení online pokladen slibuje zlepšení výběru daní až o 18 miliard ročně a omezení šedé ekonomiky. Podle opozice to však zlikviduje živnostníky a drobné podnikatele. Novým pokladním vybavením se bude muset vybavit půl milionu subjektů.