Nejdřív Okamura, teď Babiš

Černoch míří z Úsvitu do náruče ANO

Nejdřív Okamura, teď Babiš
Černoch míří z Úsvitu do náruče ANO

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Předseda poslanců hnutí Úsvit Marek Černoch půjde do voleb do Poslanecké sněmovny možná za hnutí ANO. Aktuálně podle něj probíhají jednání a jasno by mělo být do konce května. Poslanec zároveň také potvrdil, že hnutí Úsvit jako takové zřejmě do voleb nepůjde vůbec.

„Bavili jsme se o nějaké spolupráci, ale napřed chci, aby se vyřešila situace v Úsvitu, a od toho se pak odrazím. Zatím je to tak, že jsem v Úsvitu,“ řekl pro Echo24 Marek Černoch na otázku, zda se bavil s předsedou poslaneckého klubu hnutí ANO Jaroslavem Faltýnkem o tom, zda by za hnutí ANO do sněmovny kandidoval.

„Kdyby hnutí Úsvit nekandidovalo, tak se budu rozhodovat. Je pravda, že ta doba jednání je ale aktuální, to je pravda,“ prozradil pro Echo24 Černoch s tím, že úplně jasno by mělo být do konce května. Hnutí Úsvit na dotazy nereagovalo.

Redakce Echo24 v souvislosti s Černochovou možnou kandidaturou za ANO kontaktovalo i tiskového mluvčího Vladimíra Vořechovského. Ten však řekl, že o této situaci nemá žádné informace. Hnutí ANO je podle něj aktuálně zcela zaměstnáno řešením vládní krize a navrženým odvoláním Andreje Babiše.

Předseda poslanců hnutí Úsvit Marek Černoch půjde do voleb do Poslanecké sněmovny možná za hnutí ANO - Foto: Jan Zatorsky

Politické hnutí Úsvit – Národní Koalice založil původně senátor Tomio Okamura před posledními parlamentními volbami v roce 2013. Ve volbách v říjnu 2013 hnutí získalo 14 poslaneckých mandátů. Po táhlých sporech Tomio Okamura stranu nakonec v červnu 2015 opustil a založil si vlastní hnutí Svoboda a přímá demokracie. Dnes má ve sněmovně hnutí Úsvit 8 členů a jejich šéfem v PS je právě Marek Černoch. Předsedou celé strany je Miroslav Lidinský.

Volební preference hnutí, které dlouhodobě prosazuje například zákaz přijímání uprchlíků nebo „zastavení multikulturních programů a zavedení výchovy k národní hrdosti na školách“ a měla blízko k Bloku proti islámu Martina Konvičky, se dlouhodobě pohybují pod hranicí pěti procent, tedy pod hranicí zvolitelnosti do sněmovny. Marek Černoch se například s Martinem Konvičkou a Milošem Zemanem objevil na jednom pódiu během oslav 17. listopadu na Albertově v roce 2015.

Šance, že by se tak politici z hnutí do Poslanecké sněmovny vůbec dostali, je mizivá. Důvody možného přechodu k ANO však Černoch prozradit nechtěl. Nicméně v aktuální politické krizi hájí stejné názory jako předseda hnutí ANO.

Bohuslava Sobotku v médiích několikrát označil za slabocha a v souvislosti s uniklými nahrávkami, na nichž je zachycen Andrej Babiš s bývalým redaktorem MF Dnes Markem Přibilem, zmiňuje především to, že je problém, že k nahrávání politiků vůbec dochází. K samotnému obsahu se podle něj musí jasně postavit sám Andrej Babiš. Černoch očekává, že vše vysvětlí na plánované mimořádné schůzi Poslanecké sněmovny příští středu.

6. května 2017