Hrad hledá náhradu

Nahradí Forejta? Bývalý protokolář Sklenář odchází od čínské CEFC

Hrad hledá náhradu
Nahradí Forejta? Bývalý protokolář Sklenář odchází od čínské CEFC

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Bývalý dlouholetý ředitel protokolu kanceláře prezidenta Miroslav Sklenář, který by se mohl stát novou posilou hradního protokolu, podal výpověď u společnosti China Energy Company Limited (CEFC). Ve středu to sdělil Pavel Bednář z tiskového oddělení firmy. Zda Sklenář opět nastoupí na Pražský hrad, není jasné. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček prohlásil, že o personálních otázkách informuje v okamžiku, kdy nastanou.

Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt na funkci rezignoval v úterý, svůj odchod zdůvodnil osobními a zdravotními důvody. Kancléř Vratislav Mynář v úterý řekl, že odbor protokolu může nějaký čas fungovat bez ředitele a vedení Hradu není pod tlakem, aby okamžitě byl jmenován nástupce. Zároveň řekl, že bude jednat se Sklenářem o možné „částečné spolupráci“ v rámci hradního protokolu. Některá média Sklenáře označila za hlavního kandidáta na Forejtova nástupce.

Sklenář již na Pražském hradě na odboru protokolu pracoval v době prezidentství Václava Havla. Odešel v době, kdy byl prezidentem Václav Klaus. Zpět se vrátil v roce 2014, podle médií proto, aby nahradil Forejta. S ním měl údajně v oblasti protokolu řadu sporů. V březnu 2015 podal výpověď a odešel do pobočky CEFC. Tato čínská firma má blízko k Hradu, předseda jejího představenstva Jie Ťien-ming se v roce 2015 stal Zemanovým poradcem.

Jindřich Forejt - Foto: Jan Zatorsky

Sklenář nyní v CEFC končí. „Pan Miroslav Sklenář požádal o uvolnění z funkce sekčního ředitele zahraničních věcí a protokolu CEFC Group (Europe) Company. CEFC mu vyhověla,“ uvedl Bednář.

,

7. prosince 2016