Ukončení kontroverzní kampaně

Maďarsko před návštěvou Netanjahua stahuje plakáty proti Sorosovi

Ukončení kontroverzní kampaně
Maďarsko před návštěvou Netanjahua stahuje plakáty proti Sorosovi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Maďarsko ukončí kontroverzní antisorosovskou kampaň. Plakáty mají být staženy k 15. červenci, tři dny před státní návštěvou izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Ve středu to ohlásila maďarská vláda. Mnozí, včetně izraelského velvyslance v Maďarsku, kampaň, která byla namířena proti americkému miliardáři maďarského původu Georgi Sorosovi, kritizovali jako antisemitskou. Izraelské ministerstvo zahraničí kritiku však poté odvolalo. Informaci přinesl deník Haaretz.

V oficiálním prohlášení maďarská vláda uvedla, že kampaň konči, neboť již splnila svůj účel. Také uvedla, že 15. června začínají platit nová pravidla, které regulují politickou reklamu.

Podle informací maďarské televize ATV je pravým důvodem stažení kampaně Netanjahuova návštěva. Maďarský premiér Viktor Orbán měl kampaň odvolat, jelikož nechce, aby kontroverze zkazila historickou návštěvu izraelského premiéra, první po 30 letech. K rozhodnutí také měla přispět mezinárodní soutěž ve vodním pólu, která začíná v Budapeští 14. července a mohla by přitáhnout nechtěnou pozornost k plakátům.

Svou roli mohly ale také sehrát protesty izraelského velvyslance Jossiho Amraniho a hlavní maďarské židovské organizace Mazsihisz, kteří kampaň označili za antisemitskou. Amraniho kritiku den poté na popud Netanjahua odvolalo izraelské ministerstvo zahraničí a naopak se samo ostře opřelo do Sorose.

Na billboardech, které zaplavily Maďarsko, je zobrazen usmívající se George Soros společně s nápisem „Ať se Soros nesměje jako poslední.“ Soros je maďarsko-židovského původu. Plakáty jsou údajně součástí kampaně před maďarskými parlamentními volbami, které se mají konat na začátku roku 2018. Některé plakáty byly umístěny na podlahy vlaků, aby lidé po nich šlapali. Také se staly terčem útoků, kdy je vandalové popsali antisemitskými výroky.

Maďarská vláda vede s Georgem Sorosem dlouhodobý spor. Premiér Orbán viní Sorose z toho, že se snaží sabotovat jeho vládu skrze financování neziskových organizací. To může být jeden z důvodů, proč tamní zákonodárci odhlasovali zákon o vysokých školách a neziskových organizacích, který podle kritiků cíleně míří na v Budapešti sídlící Středoevropskou univerzitu (CEU). Tu spoluzakládal právě George Soros.

Soros se Orbánovu tlaku ostře brání. Například na začátku června řekl, že Maďarsko je mafiánský stát. Orbán to označil za vyhlášení války. „Jediná síť, která v Maďarsku funguje mafiánsky, netransparentně, je Sorosova,“ reagoval tehdy maďarský premiér.

George Soros - FOTO: Shutterstock

 

, ošm