Rozhodne volby zase Florida? 29 hlasů může být klíčem

Rozhodne volby zase Florida? 29 hlasů může být klíčem

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Pozornost amerických volebních analytiků se upírá ke státu Florida, největšímu ze skupiny nerozhodnutých, které mohou o výsledku hlasování rozhodnout. Podle serveru Politico nemá republikánský kandidát Donald Trump příliš šancí na konečné vítězství, pokud hlasy 29 floridských volitelů nezíská. Podle většiny průzkumů ale na Floridě těsně vede jeho soupeřka Hillary Clintonová.

Odhady amerického serveru jsou založeny na analýze předčasně odevzdaných hlasů, kterých bylo letos na Floridě rekordních 6,1 milionu. Předčasné hlasování je sice pochopitelně tajné a hlasy budou sečteny až po uzavření volebních místností. Poměr sil lze nicméně odhadnout podle počtu Američanů, kteří volili předčasně a jsou zaregistrováni u některé ze dvou politických stran. Velkým problémem je ale na Floridě množství nezávislých, tedy neregistrovaných voličů.

Předčasně na Floridě odevzdalo hlas asi 39 procent demokratů i republikánů, přičemž Clintonové bylo odevzdáno o 0,5 procenta hlasů víc než Trumpovi. Při minulých volbách v roce 2012 byl v obdobné fázi hlasování poměr hlasů 3,7 procenta ve prospěch demokratů.

Voliči, kteří se nehlásí k žádné politické straně a nejsou do těchto statistik zahrnuti, tvoří 21 procent mezi těmi, kdo hlasovali předčasně. Jejich hlasy mohou být podle serveru Politico rozhodující.

Rozhodnout mohou podle analytiků zejména floridští Hispánci, kteří vzhledem k protiimigrační rétorice Donalda Trumpa stojí většinou za Clintonovou. Z předčasně odevzdaných hlasů získala Clintonová 41 procent hlasů Latinoameričanů registrovaných u Demokratické strany, zatímco Trump jen 29 procent hlasů hispánských republikánů.

Mezi nezávislými voliči, kteří už na Floridě hlasovali, tvoří ale Hispánci jen 22 procent, zatímco běloši, kteří silně podporují Trumpa, plných 60 procent. Odhadnout volební výsledek na Floridě je za těchto okolností stejně obtížné, jako předpovědět výsledek voleb celostátních.

,

7. listopadu 2016