Rusko soupeří s USA, též o Evropu. Vstupuje do frakování

Rusko soupeří s USA, též o Evropu. Vstupuje do frakování

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ruská federace chce rovněž vstoupit do frakovací branže a sama vyrábět zkapalněný zemní plyn LNG (Liquefied Natural Gas). První produkční zařízení hodlá otestovat do roku 2020. Tento cíl zmiňuje zpráva o perspektivách výzkumu a vývoje ruského palivového a energetického sektoru do roku 2035, jejíž vypracování zadal federální ministr energetiky Alexandr Valentinovič Novak, informovala agentura TASS.

Komerční testy zařízení se směsí chladící kapaliny na produkci LNG založených na domácí technologii by se měly uskutečnit do roku 2020, stojí v citovaném dokumentu. V letech 2018 až 2020 by se měly vyzkoušet i kryogenní nádrže na přepravu, potrubí, výměníková zařízení či čerpadla. Dokument dále uvádí, že nové lodní motory a plovoucí zařízení na přepravu zkapalněného plynu mohou být vyvinuty a uvedeny do výroby ne dříve než roku 2035.

V současné době je nicméně nejasné, jestli Rusko technologické výzvy spojené s LNG zvládne, konstatuje německý server Deutsche Wirtschafts Nachrichten (DWN).

Ruské ministerstvo energetiky chce ovšem svou zprávou dát najevo, že  Moskva je připravena nepřenechat celosvětový trh s LNG jen Spojeným státům a Kataru. První zkapalněný plyn dodaly USA do Evropy letos v květnu. Tím, že budou Evropu zásobovat LNG, chtějí Američané odpoutat státy Evropy od exportů ruského plynu. Američané mají tu výhodu, že LNG můžou prodávat daleko výhodněji. Na straně druhé, především v Německu platí Rusko za spolehlivého energetického partnera, kterého by se německý průmysl nechtěl zříct.

V této souvislosti se Spolková republika a Rusko musejí obávat o stavbu plynovodu Nord Stream 2. Evropská unie se v nejbližších dnech rozhodne, jaký bude mít k plánovanému Nord Stream 2 oficiální postoj. Plyn z Ruska nyní pokrývá zhruba třetinovou spotřebu evropských zemí. Plynovod je trnem v oku mnoha státům a několik zemí bývalého Sovětského svazu spatřuje v podobných dohodách s Moskvou chybu. Podle nich není EU schopná vymanit se ze sevření, jež má Rusko nad energetikou v Evropě.

Projekt Nord Stream 2 chtějí zastavit hlavně Američané, píše DWN. Nechtějí kompletně ztratit evropský trh a přenechat ho Rusům. Ruský Gazprom má v projektu Nord Stream 2 účast 51 procent. Po deseti procentech mají E.ON., Shell, OMV a BASF/Wintershall, devět procent drží ENGIE.

,

4. listopadu 2016