kauza čapí hnízdo

Sněmovna vydala Babiše a Faltýnka, poslanci ANO nehlasovali

kauza čapí hnízdo
Sněmovna vydala Babiše a Faltýnka, poslanci ANO nehlasovali

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Sněmovna ve středu podle očekávání vydala předsedu ANO Andreje Babiše k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Stíhán bude moci být také místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek. Dolní komora o tom ve středu rozhodla po sedmihodinové rozpravě, v níž své představitele obšírně a urputně hájili zástupci ANO. Pro vydání Babiše hlasovalo 123 ze 134 přítomných poslanců, o vydání Faltýnka rozhodlo 120 ze 133 hlasujících členů dolní komory. Až na Babiše a Faltýnka se zástupci ANO hlasování nezúčastnili.

Policie chce oba politiky ANO obvinit jako činitele Agrofertu v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo. Babiše chce stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý jen z dotačního podvodu.

Babiš už ráno v úvodním vystoupení požádal poslance, aby ho vydali k trestnímu stíhání, ačkoli kauzu označil za účelovou a za snahu ovlivnit nadcházející volby. „Žádný trestný čin jsem nespáchal a proti obvinění se budu bránit všemi právními prostředky,“ prohlásil mimo jiné. Babiš také nařkl policii z toho, že zamlčuje důkazy, které jí byly předloženy. Oponenti včetně předsedkyně sněmovního imunitního výboru Miroslavy Němcové (ODS) namítali, že postup policie schválili dozorující státní zástupci.

Faltýnek stejně jako Babiš hlasoval pro své vydání, ostatní poslance ale o totéž přímo nepožádal. Také on policejní žádost o vydání ve svém vystoupení zpochybňoval. Podobně se k žádosti vyjadřovali další zástupci ANO v čele s Radkem Vondráčkem, podle něhož je dokument právně nekvalitní a chybí v něm důkazy.

Andrej Babiš na středečním jednání sněmovny - FOTO: Jan Zatorsky

ANO tvrdí, že čelí bezprecedentnímu pokusu o nedemokratické ovlivnění nadcházejících sněmovních voleb za pomoci policejních orgánů. Zástupci ostatních stran to odmítli s tím, že kauza musí být vyšetřena standardně. Policejní žádost podle nich splňovala všechny náležitosti a nebyla motivována politickými postoji či výroky Babiše a Faltýnka.

Poslanci v debatě nešetřili vzájemnými výpady. K nejostřejším patřila přestřelka Babiše s ministrem zahraničí a volebním lídrem ČSSD Lubomírem Zaorálkem. Babiš mluvil o podpásovkách a o boji s korupční hydrou, kterou tvoří kasta některých tradičních politiků s jejich kmotry, kumpány a „kámoši“ lobbisty. Zaorálek zase obvinil ANO z bolestínství, fňukání a z užívání dvojího metru – jednoho pro sebe, druhého pro ostatní politiky. Babišovi odpůrci také připomínali jeho výrok o zbytečnosti imunity.

Sněmovna rozhodovala v nynějším volebním období zatím o devíti poslancích, které chtěla policie stíhat. V jednom případě byl verdikt záporný. Pokud Babiš a Faltýnek v říjnových volbách poslanecké mandáty obhájí, policie bude muset žádat o jejich vydání znovu.