Vězněný novinář Deniz Yücel

Německý ambasador v Turecku navštívil vězněného novináře Yücela

Vězněný novinář Deniz Yücel
Německý ambasador v Turecku navštívil vězněného novináře Yücela

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Německý velvyslanec v Turecku dostal v úterý možnost vůbec poprvé navštívit vězněného dopisovatele listu Die Welt Denize Yücela. Uvedly to zahraniční tiskové agentury. Turecko-německý žurnalista je od konce února ve vyšetřovací vazbě pro podezření z podpory terorismu. Berlín opakovaně žádá o jeho propuštění.

Podle prohlášení, které po návštěvě velvyslance Martina Erdmanna vydal jeho úřad, se Yücelovi „daří dobře“. Ve věznici u Istanbulu s ním pobyl přes hodinu. Erdmann řekl, že Yücel oceňuje veškerou podporu přicházející z Německa. „Ví, že není sám a že se na něj nezapomíná,“ stojí v prohlášení.

Turecko Yücela viní z šíření teroristické propagandy a podněcování k nenávisti. Prezident Recep Tayyip Erdogan o něm řekl, že patří ke kurdským separatistům a že je německý agent.

Německý ministr zahraničí Sigmar Gabriel řekl, že je rád, že se velvyslanec mohl s Yücelem sejít, ale zdůraznil, že Německo bude nadále požadovat, aby se urychleně konal proces a Yücel byl propuštěn.

Německý ambasador v Turecku navštívil vězněného novináře Yücela - Reprofoto Twitter Denize Yücela

S Erdoganem o Yücelovi několikrát hovořila kancléřka Angela Merkelová a také ona požadovala propuštění.

Turecko-německé vztahy se zhoršují postupně od nezdařeného loňského puče v Turecku. Ankara po něm zahájila masivní čistky a kritizuje ji za to nejenom Berlín. Minulý týden německá vláda rozhodla stáhnout německé vojáky z turecké základny Incirlik, když Turecko neumožnilo německým poslancům vojáky navštívit.

Turecko se v rámci čistek zaměřuje na armádu, státní správu i na novináře. O práci přišlo více než 125 000 lidí, včetně soudců či učitelů, a na 40 000 lidí bylo zatčeno. Úřady nechaly uzavřít i několik desítek médií a vydavatelství a zatkly přes 150 novinářů, včetně několika zahraničních. Po měsíci vazby se dostal 9. června na svobodu francouzský novinář Matias Depardon.

,

14. června 2017