Zeman se zatím neomluví

Vnučka Peroutky připravuje exekuci na Hrad. Vymáhá omluvu

Zeman se zatím neomluví
Vnučka Peroutky připravuje exekuci na Hrad. Vymáhá omluvu

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Vnučka Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová bude vymáhat omluvu Kanceláře prezidenta republiky prostřednictvím exekucí, i když kancelář podala proti rozhodnutí dovolání a požádá o odklad vykonatelnosti. Exekuce může být až ve výši 100 tisíc korun. Kaslová tak učiní však pouze jednou, jen jako upozornění, že Hrad ignoruje rozhodnutí soudu. Zároveň také ona podá dovolání proti rozhodnutí rozsudku odvolacího soudu.

Kancelář prezidenta republiky dnes oznámila, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu (NS) kvůli rozhodnutí, podle kterého se má Kaslové Česká republika prostřednictvím kanceláře omluvit za to, že prezident Miloš Zeman Ferdinanda Peroutku opakovaně označil za autora článku „Hitler je gentleman“. Na její zveřejnění dostala v rozhodnutí doručeném na konci minulého týdne sedmidenní lhůtu. Do pátku tak však prezidentská kancelář neučinila.

„Že strana povinná má pocit, že z toho vyklouzla, neznamená, že ten pocit musí mít i strana oprávněná,“ řekl ústavní právník Jan Kysela. Kaslová by tak mohla požádat o výkon pravomocného rozhodnutí radil Kysela, ještě před tím, než Kaslová svůj krok s exekucí oznámila. Hrad také nese riziko, že v případě neúspěchu u NS bude s omluvou v prodlení. „Kancelář prezidenta měla jasnou povinnost omluvit se. Nyní mám možnost obrátit se na exekutora, aby omluvu vynutil třeba i opakovanými pokutami,“ řekla pro Echo24.cz Kaslová s tím, že tam učiní jen jednou, aby bylo zřejmé, že Hrad ignoruje rozhodnutí justice.

Podle Kysely by však pokuty musela zaplatit Česká republika, po níž je omluva požadována. „Paradoxně, když prezident řekne svému kancléři, ať se za žádnou cenu neomlouvá, tak pokuty za to bude platit Česká republika,“ sdělil Kysela. Myslí si, že bylo na začátku sporu možné žalovat přímo Zemana, a nikoliv jeho kancelář.

Terezie Kaslová pro Echo24.cz také připomněla, že rozhodnutí odvolacího soudu je pravomocné a není proti němu žádný opravný prostředek. Dále také zdůraznila, že dovolání proti rozhodnutí soudu podá také.

Hrad podle Kysely používá stejnou taktiku, kterou letos uplatnila ČSSD, když až do rozhodnutí NS o odkladu odmítala zaplatit zhruba 338 milionů korun bývalému advokátovi Zdeňku Altnerovi za právní služby v případu Lidového domu, i když byl rozsudek pravomocný. „Sociální demokraté taky neplatili,“ řekl ČTK Kysela. Slabinou zákonné konstrukce totiž podle Kysely je, že Nejvyšší soud nestihne o odkladu vykonatelnosti rozhodnout dříve, než nastane. „Kdybyste omluvu měl zveřejnit, tak nemá žádný smysl žádat o odklad,“ rozumí Kysela argumentaci Hradu.

Kancelář prezidenta své dovolání opírá o to, že by bylo precedentem, kdyby stát byl odpovědný za prezidentova slova. Proti Česku by pak podle ní mohla směřovat řada žalob. „Konstrukce kanceláře je podle mě neudržitelná. Říká, že prezidenta nemůžete žalovat, protože má indemnitu, a zároveň nemůžete žalovat ČR, protože by to bylo absurdní. To nejde. Nemůžete být v situaci, že se někdo nedomůže svého práva, protože nemůže žalovat ani jednoho, ani druhého,“ řekl.

,

23. září 2016