Sobotka přitvrdil. „Do pondělí vysvětlete dluhopisy,“ vyzval Babiše

Sobotka přitvrdil. „Do pondělí vysvětlete dluhopisy,“ vyzval Babiše

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyzval ministra financí Andreje Babiše (ANO), aby do pondělí předložil informace o tom, jak daňová správa postupovala při prošetřování podezřelých emisí korunových dluhopisů. Poslanci již před časem vyzvali Babiše, aby do konce dubna vysvětlil korunové dluhopisy Agrofertu.

„Očekávám, že ministr financí Andrej Babiš nejpozději na pondělním zasedání vlády předloží podrobnou informaci o tom, jak postupovala daňová správa od roku 2012, jakým způsobem prověřila všechny tyto podezřelé emise, jaké jsou výsledky těchto prověrek,“ vyzval na páteční tiskové konferenci premiér Sobotka Babiše.

Podle Sobotky má zde Babiš střet zájmů, když koupil korunové dluhopisy Agrofertu. Daňová správa zde podle premiéra selhala. „Máme vážné podezření, že daňová správa nekoná, nezačala konat včas a máme podezření, že tady není měřeno všem stejným metrem,“ doplnil Sobotka.

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

„Chceme daňovou správu vyzvat, aby poskytla občanům jasné, srozumitelné a pokud možno konkrétní informace o tom, jak přistupovala a přistupuje k podezřelým emisím korunových dluhopisů z roku 2012,“ vyzval ji proto Sobotka.

Podle premiéra totiž úřad nekoná a jen mlčky přihlíží. „Potřebujeme jasné doklady toho, že daňová správa koná, že zde neopomíjí možnost stíhat, prověřovat, kontrolovat operace, které jsou velmi podezřelé a na jejichž základě tento stát mohl být okrádán a obírán na daních, nikoli v desítkách, ale ve stovkách milionů korun,“ dodal premiér.

Kromě Andreje Babiše totiž podezření ze zneužití míří i na Radima Jančuru, který před lety tímto způsobem výhodně získal korunové dluhopisy své společnosti Student Agency. Podle ministra vnitra Milana Chovance přistoupili sociální demokraté k výzvě mířenou na daňovou správu proto, že zde panuje obava, že bude případ promlčen z prodlení.

Na kauzu nejasností kolem nákupu dluhopisů Agrofertu v hodnotě 1,5 miliardy korun, který tehdy Babiš vlastnil, a jeho osobních financí upozornil jako první Týdeník Echo. Babiš se bránil tím, že mu zákon umožnil tímto způsobem využít korunové dluhopisy. A na vládě pak prosadil návrh na zdanění výnosů z korunových dluhopisů. Sobotka však vyjádřil pochybnost, zda Sněmovna do konce volebního období stihne návrh projednat. 

 

, ly