Islamisté zaútočili na tureckou restauraci. Nejméně 17 mrtvých
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nejméně 17 mrtvých a osm zraněných si vyžádal teroristický útok na tureckou restauraci v hlavním městě Burkiny Faso. Oznámila to vláda této západoafrické země. Útok podnikli v neděli večer pravděpodobně islamisté. Podobný útok na kavárnu v Ouagadougou si loni v lednu vyžádal tři desítky obětí.
„Útok si prozatím vyžádal 17 obětí, jejichž národnost se upřesňuje, a osm zraněných,“ citovala z vládního prohlášení agentura AFP.
Ministr pro komunikaci Remis Dandjinou v krátkém televizním vystoupení uvedl, že neznámý počet útočníků se „zabarikádoval na prvním patře budovy, kterou napadli“ a že proti nim zasahují armádní a policejní síly, včetně elitní jednotky četnictva.
Dříve AFP s odvoláním na neoficiální zdroje informovala o třech mrtvých a desítce zraněných poté, co ozbrojenci, nejspíše islamisté stříleli v neděli večer po hostech restaurace Istanbul v Ouagadougou. „Tři muži přijeli v terénním autě okolo půl desáté (večer) a zahájili palbu na hosty na terase,“ vylíčil číšník z podniku, navštěvovaného často cizinci. Policie vyklidila restauraci ještě před příjezdem armádních jednotek, které neprodleně na islamisty zaútočily. Zprvu prudká střelba posléze utichla.
Loni v půli ledna při útoku na kavárnu Cappuccino a v Ouagadougou přišlo o život 29 osob osmnácti národností, včetně Kanaďanů, Francouzů, Švýcarů a Nizozemce. Místní ozbrojené síly, podpořené francouzskými vojáky, osvobodily nejméně 150 rukojmích a zabily čtyři teroristy. K útoku se na internetu přihlásili islámští radikálové z organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM).
Burkina Faso je převážně muslimský stát. V říjnu 2014 nastoupil cestu k demokracii, když byl svržen dlouholetý prezident Blaise Compaoré. V září 2015 uskutečnila elitní prezidentská garda neúspěšný pokus o puč. Na severu Burkina Faso hraničí s Mali, kde operuje řada islamistických teroristických skupin, včetně Ansar Dine, Murábitún a Al-Káidy v islámském Maghribu. V této bývalé francouzské kolonii proto od roku 2013 působí více než 10.000 členů mírových sil OSN z různých zemí. Česká armáda má v malijské misi pod patronací Evropské unie několik desítek vojáků. Většina z nich střeží velitelství v hlavním městě.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.