Napjaté diplomatické vztahy

Erdogan: EU začala křížovou výpravu, Rutte ztratil přátelství Turecka

Napjaté diplomatické vztahy
Erdogan: EU začala křížovou výpravu, Rutte ztratil přátelství Turecka

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Nizozemský premiér Mark Rutte sice vyhrál parlamentní volby, ztratil ale přátelství Ankary. V reakci na výsledek středečního hlasování v západoevropské zemi a na aktuální diplomatickou roztržku mezi Tureckem a Nizozemskem to ve čtvrtek uvedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Kritizoval také úterní rozhodnutí Soudního dvora EU, podle kterého mohou firmy zakázat svým zaměstnancům nošení muslimského šátku. Erdogan to označil za začátek křižácké výpravy proti islámu.

„Rutte, vaše strana možná skončila první ve volbách, ale měl byste vědět, že jste ztratil turecké přátelství,“ uvedl Erdogan na shromáždění na severozápadě Turecka. Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD) nizozemského premiéra Rutteho podle předběžných výsledků zvítězila ve středečních parlamentních volbách. Protiislámská strana Geerta Wildersa skončila s odstupem druhá.

Diplomatická roztržka mezi Tureckem a Nizozemskem se rozhořela o víkendu poté, co nizozemské úřady vyhostily tureckou ministryni pro záležitosti rodiny. Před tím Nizozemsko zakázalo přistát letadlu šéfa turecké diplomacie Mevlüta Çavuşoglua. Oba členové vlády chtěli v Rotterdamu vystoupit na shromážděních členů místní turecké komunity, které hodlali přesvědčovat, aby v dubnovém referendu o změnách turecké ústavy hlasovali pro posílení pravomocí hlavy státu.

Turečtí představitelé včetně Erdogana v reakci na tyto incidenty přirovnali postup nizozemských úřadů k „nacismu a fašismu“. Už dříve k nacistickým praktikám přirovnali i zrušení několika shromáždění místní turecké komunity v Německu, na kterých měli rovněž vystoupit turečtí ministři.

„Rutte, vaše strana možná skončila první ve volbách, ale měl byste vědět, že jste ztratil turecké přátelství,“ uvedl Erdogan - Foto: Shutterstock

Německá kancléřka Angela Merkelová a francouzský prezident François Hollande se v telefonickém rozhovoru shodli, že Erdoganova přirovnání postupu evropských států k nacistickým praktikám jsou „nepřijatelná“. Zároveň se vyslovili proti všeobecnému zákazu předvolebních vystoupení tureckých politiků na území svých států. Případná shromáždění ale musí být podle nich „včas a transparentně nahlášená a musí striktně dodržovat německé, respektive francouzské právo“.

Už v pátek by měl v severoněmeckém Hannoveru vystoupit místopředseda turecké vládní strany AKP. Shromážděné členy turecké komunity chce přesvědčit, aby v referendu 16. dubna podpořili posílení pravomocí tureckého prezidenta. Podobné shromáždění ve městě Bremerhaven, kde měl vystoupit poslanec vládní strany, místní úřady zrušily.

Kritiky ze strany tureckého prezidenta se dočkal také úterní výrok Soudního dvora Evropské unie, podle kterého mohou zaměstnavatelé za určitých okolností zakazovat nosit viditelné náboženské symboly včetně islámských šátků. „Ať se EU stydí. Pryč s evropskými zásadami, hodnotami a spravedlností… Začali střet mezi křížem a půlměsícem, nemám pro to jiné vysvětlení,“ uvedl turecký prezident.

,