Co přinese vyšetřování

O sabotáži policie jsem nikdy nemluvil, tvrdí Šlachta

Co přinese vyšetřování
O sabotáži policie jsem nikdy nemluvil, tvrdí Šlachta

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Robert Šlachta si stojí a vždycky bude stát za tím, co řekl o reorganizaci policie. Současně však dalšími výroky šetří a nechce komentovat výstupy závěrečné zprávy sněmovní vyšetřovací komise. V ní se podle informací deníku Echo24 píše, že sloučení dvou elitních policejních útvarů a vznik Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) nebylo sabotáží policejní práce.

Policejní reorganizaci označil Šlachta za „prasárnu“ a pokus „rozmělnit“ ÚOOZ. Podle neoficiálních informací, které má k dispozici deník Echo24, z půlročního šetření sněmovní vyšetřovací komise vyplývá, že cílem reorganizace nebyla snaha narušit dosavadní práci detektivů z protimafiánského a protikorupčního útvaru. Zprávu přitom musí komise dokončit do konce ledna.

Šlachta tvrdí, že o sabotáži policie nikdy nemluvil. „Říkal jsme pouze, že ta reorganizace byla uspěchaná,“ uvedl pro Echo24. Na otázku, jestli s odstupem času získal k reorganizaci policie jiný názor, odpověděl, že nikoliv. „Za vším, co jsem řekl, si stojím a vždycky stát budu,“ zdůraznil.

K vyšetřování komise se nyní Šlachta vyjadřovat nechce. „Nebudu to komentovat. Ozvěte se, až bude závěrečná zpráva kompletní a hotová. Pak se k tomu vyjádřím,“ uvedl pro deník Echo24 Šlachta, bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), který v reakci na slučování ÚOOZ s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality po 26 letech u policie skončil. Nyní působí jako náměstek generálního ředitele celníků pro oblast pátrání.

Nejhlasitějším kritikem reorganizace bylo vedle Šlachty hnutí ANO a jeho předseda Andrej Babiš. Ten říkal, že sloučení útvarů bylo nepřipravené, neprobíhalo veřejně, proto mohlo ovlivnit nezávislost vyšetřování. Pak však investigativní novináři Jaroslav Kmenta a Janek Kroupa přinesli informaci, že Šlachta s Babišem v minulosti udržovali určité styky, že mu Babiš údajně dodával tipy.

Robert Šlachta si stojí a vždycky bude stát za tím, co řekl o reorganizaci policie - FOTO: Jan Zatorsky

Komplikované vztahy mezi elitními policisty

Vyšetřování sněmovní komise vzniklo v reakci na sloučení dvou policejních útvarů, protimafiánského a protikorupčního. K tomu došlo na návrh bývalého policejního náměstka Zdeňka Laubeho. Ze sloučených útvarů vznikla k 1. srpnu 2016 Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) v čele s Michalem Mazánkem.

Sám Mazánek nedávno připustil, že mezi policisty z obou útvarů, kteří nyní spolupracují v nově vzniklém NCOZ, nejsou ještě úplně ideální vztahy. „Samozřejmě, že ta pachuť toho, co probíhalo, ještě převládá,“ řekl v rozhovoru pro ČTK a dodal, že to ale není nepřekonatelný problém a že to chce čas, aby se vztahy postupně zlepšily.

Do kritiky Národní centrály proti organizovanému zločinu se pustil i Šlachta, když uvedl, že je podle něj neřiditelná a že se to brzy ukáže. „Jsem rád, že s centrálou nemám nic společného,“ uvedl pro MF Dnes. Pro deník Echo24 však nechtěl NCOZ komentovat, odmítl se vyjádřit také k tamním poměrům. „Žádné informace od svých bývalých kolegů nemám, proto to nebudu komentovat,“ uvedl.

18. ledna 2017